W muzeum

Nasz Dom w TVP Kultura

Dziś (piątek 23.10) o godz. 14.25 oraz w niedzielę (25.10) o godz. 19.35 premiera dokumentu „Wszystkie księżyce Marii” na antenie TVP Kultura. Oglądajcie – lepszego prezentu nie mogliśmy sobie wymarzyć! 

Maria i Jerzy Kuncewiczowie fot. Zofia Nasierowska

Urodziny Marii Kuncewiczowej

30 października przypadają urodziny Marii Kuncewiczowej. Które dokładnie? Sama pisarka podawała aż trzy daty swego przyjścia na świat (choć przy tym była, to – jak prawdziwa dama – tego nie pamięta). Były to kolejno lata 1895, 1897 i 1899. Od Państwa zależy, którą z nich potraktują Państwo jako obowiązkową.

Z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej jesteśmy zmuszeni skorygować plany hucznych obchodów urodzin Pani Marii i przenieść ich część do Internetu.

Oto, co zaplanowaliśmy:

30.10. 2020 (piątek) – godz. 11.00 i 13.00 oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji (w cenie biletu wstępu). Obowiązują reżimy sanitarne – udział w wydarzeniu może wziąć jednocześnie do 5 osób.

Publikacja na blogu narynkuusiascwkazimierzu.pl (zakładka Kuncewiczowie) oraz portalu kazimierzdolny.pl felietonu Marii Kuncewiczowej. Nie udało nam się ustalić, czy został on wydrukowany w polskiej prasie. Tekst (rękopis i maszynopis) otrzymaliśmy w darze od społeczności XIX Liceum ogólnokształcącego im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie.

31.10.2020 (sobota) Publikacja na blogu narynkuusiascwkazimierzu.pl (zakładka Bywalcy) oraz portalu kazimierzdolny.pl tekstu wspomnieniowego o Marii i Jerzym Kuncewiczach, autorstwa Henryki „Uty” Gnatowskiej. Tekst jest obszernym streszczeniem prelekcji, jaka odbyła się w Domu Kuncewiczów we wrześniu bieżącego roku. Uta Gnatowska przyjaźniła się i wielokrotnie mieszkała w gościnnym domu państwa Kuncewiczów. Mogła ich obserwować w codziennych sytuacjach. A te dostarczały tyle samo wzruszeń co… humoru.

1.11.2020 (niedziela) Publikacja na blogu narynkuusiascwkazimierzu.pl (zakładka Kuncewiczowie) oraz portalu kazimierzdolny.pl tekstu o jednym z ostatnich spotkań autorskich z Marią Kuncewiczową. Być może nie byłoby w tym nic specjalnego (bo podobnych spotkań pisarka odbywała wiele), ale właśnie podczas tego spotkania jeden z jego uczestników, malarz Lech Szypa wykonał portret autorki „Cudzoziemki”. Obraz został podarowanym naszemu Muzeum kilka dni temu.

Maria Kuncewiczowa, fot. z rodzinnego albumu p. Szczepańskich, udostępniona Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym

Prezent dla naszego Domu

Bardzo lubimy otrzymywać prezenty. Takiego jednak się nie spodziewaliśmy. Mimo nie najlepszej aury, w miniony weekend dotarła do nas przesympatyczna turystka, przynosząc… obraz. Praca lesza Szypy prezentuję ni mniej ni więcej – Marię Kuncewiczową. Portret powstał w roku 1987, w czasie wizyty autora w Domu Kuncewiczów i spotkania z Autorką. Dziękujemy za cenny dar. Skłoniło on nas do refleksji i… pewnego działania. Jego efekty – już wkrótce na naszym blogu!

Ogólnopolska Noc Bibliotek

10 października przypada Ogólnopolska Noc Bibliotek. Skorzystaliśmy z zaproszenia filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie przy ul. Krańcowej. udało się tam wyczarować Kazimierz Dolny. Sprawiły to: zdjęcia Miasteczka pasjonata kazimierskiego, krajoznawcy, Stanisława Turskiego; przepiękne pocztówki z Kazimierza, autorstwa przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkól podstawowych z dzielnicy Bronowice i Maki oraz scenografia sal bibliotecznych, na której umieszczono m.in studnię i kamieniczki z Rynku. Wystarczyło tylko zaprosić rodziny z dziećmi, opowiedzieć o Kaziku, psie Werniksie i naszym rodzinnym przewodniku z aplikacją by zyskać nowych przyjaciół. Spotkaniu towarzyszyły warsztaty malowania na kaflach. To nawiązanie do najcenniejszego i najbardziej rozpoznawalnego eksponatu naszego Domu – pieca huculskiego. Zabawa była przednia – z resztą zobaczcie to sami:

Nasze warsztaty w obiektywie Beaty Wijatkowskiej (dziękujemy:):

Wystawa fotograficzna w naszym Domu

Od 7 lat w Kazimierzu Dolnym odbywają się Ogólnopolskie Plenery Lekarzy. Organizuje je lubelski oddział Okręgowej Izby Lekarskiej. W tym roku, ze względów zagrożenia Covid-19 spotkania nie będzie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wrócić pamięcią do najciekawszych zdjęć, powstałych w minionych latach. Kilkanaście najlepszych fotografii zaprezentujemy na wystawie „Kazimierz Dolny w obiektywie”. Możliwość selekcji prac sprawi, że oprócz znanych motywów fotograficznych, na ekspozycji pojawią się również nieoczywiste foto-notatki z Miasteczka. Wystawa będzie czynna od 3 października do 29 listopada w galerii „Pracownia” Domu Kuncewiczów, w godzinach 9.00-16.00.

Zapraszamy na wrześniowe spacery

Oddział Dom Kuncewiczów zaprasza na spacery tematyczne kazimierskimi ścieżkami Marii i Jerzego Kuncewiczów. Na trasie wyprawy są m.in. willa „Pod Wiewiórką”, Mały Rynek, ul. Krzywe Koło, Rynek oraz klasztor oo. Franciszkanów-Reformatów. Wędrówce towarzyszą opowieści: fakty i anegdoty związane z życiem i twórczością rodziny Kuncewiczów, ale także okresem, w którym artyści (pisarze i malarze), a także turyści zaczęli odkrywać walory tego Miasteczka.

Spacery tematyczne (nie tylko tropem literatury) odbędą się 18 (piątek) i 19 (sobota) września oraz 25 września (piątek) o godz. 12.00. Start – z tarasu willi „Pod Wiewiórką” (siedziba Domu Kuncewiczów, ul. Małachowskiego 19). Cena biletu 10 zł (spacer) + 1 zł (zwiedzanie ekspozycji).

Spotkanie z Henryką Utą Gnatowską

Do końca września w galerii „Pracownia” Domu Kuncewiczów trwa wystawa prac Jerzego Gnatowskiego. A już w najbliższą sobotę, 19 września o godz. 16.00 zapraszamy do willi „Pod Wiewiórką” na spotkanie z Henryką Utą Gnatowską. To absolwentka historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz konserwacji zabytków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie. Od lat 70. XX wieku zajmowała się twórczością artystyczną. Wystawiała swoje obrazy na ponad 30 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą.

Z Kazimierzem Dolnym jest związana od wielu lat. Przyjeżdżała tu z rodzinnego Lublina, z rodzicami, potem z mężem i dziećmi. Ma tu ulubione miejsca, ale przede wszystkim prawdziwe i trwałe przyjaźnie. W gronie serdecznych znajomych byli Maria i Jerzy Kuncewiczowie. Udało nam się namówić Utę Gnatowską, aby podzieliła się swoimi o nich wspomnieniami. Będzie to opowieść wzruszająca, nie pozbawiona ciekawostek i dykteryjek.

Spotkanie „Maria i Jerzy Kuncewiczowie – wspomnienia po latach” odbędzie się 19 września (sobota) o godz. 16.00 w salonie Domu Kuncewiczów. Wstęp – wolny.

Hojny (nowy) kierownik Domu Kuncewiczów

Prawie 13 i pół tysiąca złotych zebrano podczas aukcji „Dla Przyjaciela” w Kazimierzu Dolnym. Dochód ze sprzedaży 36 obiektów – głównie obrazów artystów związanych z Miasteczkiem – był przeznaczony na leczenie redaktora Piotra Wróblewskiego. Dziennikarz, związany wcześniej z Radiem Opole i Trójką, od ponad 20 lat pracuje w Radiu Lublin. Piotr Wróblewski jest kazimierskim bywalcem, ma wielu przyjaciół także wśród malarzy mieszkających w Kazimierzu Dolnym. Kiedy zachorował, to właśnie oni wystąpili z pomysłem organizacji aukcji, z której dochód pomoże w sfinansowaniu terapii wspierającej powrót do zdrowia red. Wróblewskiego. Wśród przedmiotów wystawionych na aukcję był m.in. kupon uprawniający do zajęcia stanowiska kierownika Domu Kuncewiczów. Zostaliśmy „zlicytowani” na kwotę 250 złotych. Z niecierpliwością i ciekawością czekamy na nowego szefa Domu Kuncewiczów (na jeden dzień).

Aukcja dla Przyjaciela

Zostań (przez jeden dzień) kierownikiem Domu Kuncewiczów – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Taką szansę daje udział w „Aukcji na rzecz chorego Przyjaciela”, która w najbliższą sobotę (22.08) odbędzie się w Kazimierzu Dolnym.

Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na leczenie dziennikarza radiowego, Piotra Wróblewskiego.

Plakat aukcji na rzecz red. Piotra Wróblewskiego autorstwa Piotra Fąfrowicza

Zanim trafił do Regionalnej Rozgłośni Radiowej w Lublinie, redaktor Piotr Wróblewski był związany z Radiem Opole oraz Trzecim Programem Polskiego Radia. Choć na plakacie, zapraszającym do udziału w aukcji, autorstwa zaprzyjaźnionego z Piotrem Wróblewskim Piotra Fąfrowicza znajduje się rower (z racji promowanych przez dziennikarza radów rowerowych po regionie), to przyjaciele wiedzą, że największą pasją red. Wróblewskiego jest muzyka, a zwłaszcza blues. A gdyby miał wybrać się na koncert na przysłowiowy koniec świata, to zrobiłby to dla zespołu „The Rolling Stones”.

Zaproszenie do zarządzania Domem Kuncewiczów to drobiazg w porównaniu z obrazami, jakie na rzecz aukcji przekazali artyści, związani z Kazimierzem Dolnym.

Aukcja odbędzie się na 22 sierpnia o godz. 17.00 na Małym Rynku, w budynku jatek. W przypadku złej pogody – miejscem aukcji będzie Kawiarnia u Radka na Rynku.

Koncerty w Domu Kuncewiczów

Już wkrótce Dom Kuncewiczów będzie rozbrzmiewać muzyką. Stanie się tak za sprawą uczestników warsztatów muzycznych i kursu mistrzowskiego „Jak Wieniawski”. To inicjatywa artystów, związanych z Lublinem i działającymi w tym mieście Szkołą Muzyczną im. Tadeusza Szeligowskiego i Filharmonią im. Henryka Wieniawskiego. Na muzycznym rynku popularnością cieszy się konkurs skrzypcowy „Jak Wieniawski”.

Z doboru instrumentów z pewnością byłaby zadowolona matka Marii Kuncewiczowej, Adelina z Dziubińskich Szczepańska, niespełniona skrzypaczka. To skrzypce i wiolonczela, a w grupie nauczycieli są m.in. Ewa Pukos, Natalia Kozub, Marcin Baranowski, Mirosław Kozub i Piotr Tarchowicz.

Obecność sopranistki, Ewy Biegas ucieszyłaby Marię Kuncewiczową – wykształconą śpiewaczkę.

Warsztaty to nie tylko godziny ćwiczeń przy instrumentach, ale także koncerty dla publiczności. Jesteśmy szczęśliwi, że aż dwa z nich odbędą się w salonie Domu Kuncewiczów. Zapraszamy 18 i 20 sierpnia (wtorek i czwartek), a wstęp na koncerty jest wolny.

Z powrotem w Domu – Jerzy Gnatowski

W sierpniu i wrześniu w Galerii „Pracownia Domu Kuncewiczów” prezentujemy wystawę „Z powrotem w Domu – Jerzy Gnatowski”. Powstała w pasji i determinacji ludzi, którzy cenili tego artystę nie tylko jak twórcę, ale przede wszystkim człowieka.

Wystawa składa się z dwóch części.

Pierwsza – znajduje się na ekspozycji. Obrazy Jerzego Gnatowskiego wiszą na ścianach naszego Domu. Są z różnych lat, a pozyskaliśmy je dzięki darowiźnie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tę kolekcję oznaczyliśmy charakterystycznymi, pomarańczowymi kwadracikami, umieszczonymi na ramach.

Druga część wystawy znajduje się w pokoju – Pracowni. Na czas ekspozycji „ochrzciliśmy” tę przestrzeń szumnym mianem „galerii”. To dwadzieścia bardzo interesujących prac: rysunków i litografii z wczesnych lat twórczości Jerzego Gnatowskiego. Pochodzą one z kolekcji prywatnej. Suplementem do tego zbioru są dwa obrazy Jerzego Gnatowskiego prezentujące Kazimierz Dolny, pochodzące ze zbiorów kolekcjonera, Miłosza Kobiałki.

Kafle z pieca w pokoju – Pracowni Domu Kuncewiczów, pomalowane przez Jerzego Gnatowskiego

Wystawa prac Jerzego Gnatowskiego w Pracowni Domu Kuncewiczów ma swoje wytłumaczenie. Na znajdującym się w Pracowni piecu 4 kafle wymalował osobiście Jerzy Gnatowski. Mieszkał w Pracowni, a z właścicielką willi „Pod Wiewiórką” zaprzyjaźnił się znacznie wcześniej i to… korespondencyjnie. Napisał do niej pewnego razu list. Znajomość korespondencyjna przerodziła się w osobistą. Jerzy Gnatowski był częstym gościem Marii Kuncewiczowej. Cenił jej pisarstwo i osobowość. Ostatnią wizytę złożył jej na 3 tygodnie przed śmiercią autorki „Cudzoziemki”. W jednym z opublikowanych wspomnień napisał, że „jej pisarstwo było połączeniem sztuki dziennikarskiej i poezji”. Nie dziwi nas zatem informacja, że Maria Kuncewiczowa liczyła się ze zdaniem Jerzego Gnatowskiego – uważnego czytelnika.

Pejzaż Jerzego Gnatowskiego – Maria Kuncewiczowa (wstęp do katalogu wystawy J. Gnatowskiego, L-Print, Lublin)

Jerzy Gnatowski jest przede wszystkim pejzażystą. Czy oznacza to, że artysta posługuje się pejzażem? Przenosi na płótno, jak to się w nowszych czasach zdarzało, jakąś wersję przyrody uproszczoną i wypreparowaną, jak gdyby wyjętą z atmosfery, otrząśniętą z jej wieloznacznych uroków? Czy może maluje „fantazje na temat” – widoki przetłumaczone na geometryczne szkielety albo na obrazy z innego świata? Jest zupełnie inaczej. Powiedziałabym, że pejzażysta Jerzy Gnatowski występuje w roli świadka, gdyby nie wyrażał również w tym tak silnym stopniu swego umiłowania. Jego obrazy byłyby dokumentami, gdyby nie były też wizją nasyconą treściami osobistymi. Przyroda ma tutaj indywidualność, własny wygląd: ziemia porośnięta lasem, polem i łąką, omyta rzeką, naświetlona słońcem, nakryta niebem. Zdawałoby się zadanie skromne. Jednakże świadczyć prawdziwie i w zachwyceniu, znaczy to, mówić bez myśli ubocznych, bez naginania czegokolwiek. I tu zaczyna się trudność. Wyrażać trzeba umieć. Jerzy Gnatowski to umie. Jego środki techniczne, jak również niestrudzona wrażliwość sprawiają, że na jego obrazie rzeka jest mokra i chłodna słońce grzeje, zieleń ma sto odcieni, mgła faluje, a łąka pachnie. Gnatowski to nieoceniony świadek w epoce, kiedy pejzaż naturalny towarzyszący ludzkości od jej zarania znalazł się w przededniu zagłady, którą podzielić z nim może jego gospodarz – człowiek. Jeżeli jednak jest tak, to dla kogo są te obrazy? Może dla demiurgów zbierających dokumenty na użytek Sądu Ostatecznego. Może jednak i dla nas, kochających Ziemię, a na niej mały, wielobarwny Kazimierz.

Dom Kuncewiczów na „Dwa Brzegi”

W związku z Festiwalem „Dwa Brzegi” Dom Kuncewiczów – oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zaprasza na cykl spacerów i oprowadzanie kuratorskie.

Spacery literackim szlakiem Marii i Jerzego Kuncewiczów po Kazimierzu Dolnym odbędą się od poniedziałku (3.08) do czwartku (6.08), o godzinie 10.00. Kanwą wędrówki są opowiadania z cyklu „Dwa księżyce” Marii Kuncewiczowej. Przypomnijmy, że w latach 90. XX wieku ich ekranizacji podjął się Andrzej Barański. Podczas wędrówki, która rozpoczyna się na tarasie Domu Kuncewiczów i wiedzie uliczkami Miasteczka przywołujemy z pamięci nie tylko wydarzenia, opisane w „Dwóch księżycach”, ale także fakty z życia Marii i Jerzego Kuncewiczów i znajomych. Historiom na serio towarzyszą anegdoty o Kazimierzu Dolnym sprzed lat.

(cena: 10 zł/osoba + 1 zł wstęp do Domu Kuncewiczów)

W piątek (7.08) zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po Domu Kuncewiczów

Wyjątkowy dom i wyjątkowi ludzie – tak w skrócie można opisać dzieje willi „Pod Wiewiórką”. Podczas zwiedzania opowiemy m.in. o powstaniu Domu, jego architekcie, Karolu Sicińskim, losach budynku oraz jego niezwykłych gościach (właścicielach oraz ich przyjaciołach). Opowieści, prowadzone w oparciu o literaturę oraz anegdotę będą ściśle związane z eksponatami, wypełniającymi ten Dom, poczynając od bluzki Marii Kuncewiczowej, a na huculskim piecu kończąc.

(cena: bilet wstępu do Muzeum: 8/6 zł)

Dom Kuncewiczów z blasku fleszy

Kręcimy, kręcimy… oczywiście w filmowym tego słowa znaczeniu. Jesteśmy dumni, że ekipy telewizyjne (pokonując całą kolonię komarów i stromy podjazd do Domu Kuncewiczów rodem z off-roadów) są zainteresowane tym wyjątkowym miejscem i jego historiami. W ubiegłym tygodniu gościliśmy red. Annę Dudę z TVP Lublin (z ekipą). Efekty jej pracy – już w sobotę, 18 lipca o godz. 18.00 na antenie regionalnej „Trójki” . Oto zapowiedź tego reportażu:

"Reportaż z każdej strony Kuncewiczówka"

"Reportaż z każdej strony Kuncewiczówka" już w sobotę, 18 lipca na antenie TVP3 Lublin oraz na https://tvpstream.vod.tvp.pl/

Opublikowany przez TVP 3 Lublin Wtorek, 14 lipca 2020

Dziś odwiedzili nas dziennikarze z TVP Kultura. na razie praca wre (fot. P. Makowski), a jej efekty – w sierpniu.

Rocznica śmierci Pani Marii…

15 lipca przypada 31. rocznica śmierci Marii Kuncewiczowej. Oddział Dom Kuncewiczów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym chciałby uczcić w następujący sposób:

15.07 o godz. 12.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie do Domu Kuncewiczów z biletem w cenie biletu wstępu na ekspozycję (8/6 zł).

18.07 o godz. 10.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po Domu Kuncewiczów, połączone ze spacerem tematycznym: „Kazimierz Marii Kuncewiczowej’.  Cena 10 zł (spacer) + 1 zł (wstęp na ekspozycję).

Z tej okazji przypomnijmy fragmenty wywiadu, jaki ukazał się w miesięczniku Uroda, w roku 1980. W rozmowie z dziennikarką, Wiesławą Czapińską Maria Kuncewiczowa mówiła m.inStarość fizyczna nie jest przecież starością psychiczną. Starość na ogół przeszkadza w czynnościach codziennych, prostych, najłatwiejszych. Natomiast to, co stanowi treść życia kobiety, jeżeli oczywiście żyła twórczo, nie starzeje się nigdy. Pojęcia twórczości nie ograniczam jedynie do spraw artystycznych. Widzę je znacznie szerzej. Twórcze może być życie matki, babki, sąsiadki. Tej, co smaży konfitury, robi na drutach, haftuje, wymyśla nowe potrawy, świetnie szyje. Jeżeli kobieta żyła twórczo, nie starzeje się szybko.(…)Wiecznie młode pozostają te, które reagują na pory roku, na smak potraw, na rozmaitość losu.(…)

Maria Kuncewiczowa, fot. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Fotoreportaż z uroczystego otwarcia Domu Kuncewiczów

Uroczystości za nami! Wracamy do muzealnej codzienności. Mamy nadzieję – że z państwa aktywnym udziałem, bo przecież to dla Was jesteśmy. Dom Kuncewiczów jest czynny codziennie, od 10.00 do 17.00 . Ostatnia grupa turystów zwiedza ekspozycję o 16.30. Zważywszy na dystans (ok. kilometra) spaceru pod górę, prosimy uwzględnić to w planowanych wyprawach. W czerwcu, dzień wolnego wstępu do Domu Kuncewiczów jest ruchomy. Zaglądajcie na nasz Instagram – może dopisze Wam szczęście:) Poniżej fotoreportaż z otwarcia Domu Kuncewiczów ( fot. Krzysztof Michalski i Karolina Oleksiewicz)

Uroczyste otwarcie Domu Kuncewiczów

W imieniu Dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, dr Piotra Kondraciuka zapraszamy na uroczystości związane z otwarciem Domu Kuncewiczów. Po ponad dwuletniej przerwie w działalności, w związku z realizacją projektu Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 udostępniamy literacki oddział MNKD turystom.

Z uwagi na zaistniałe okoliczności, uroczystość otwarcia Domu Kuncewiczów będzie mieć mniej huczny charakter niż mogliby tego życzyć sobie wszyscy spragnieni wizyty w tym miejscu.

W piątek, 19 czerwca o godzinie 11.00 zapraszamy na spacer literacki „Droga do Domu”. Startujemy sprzed budynku Muzeum Sztuki Złotniczej przy Rynku 19. W trakcie wędrówki opowiemy, jak do miejsca na zboczu wąwozu Małachowskiego trafili przedstawiciele warszawskiej socjety, Maria i Jerzy Kuncewiczowie. Około 12.00 odbędzie się uroczyste przecięcie wstęgi na tarasie Domu Kuncewiczów. Przewidziano także oprowadzanie kuratorskie i drobny poczęstunek.

W sobotę, 20 czerwca o godzinie 11.00 odbędzie się spacer literacki „Droga do Domu”. Na chętnych czekamy  przed budynkiem Muzeum Sztuki Złotniczej przy Rynku 19. Finał wędrówki to  Dom Kuncewiczów. Podczas spaceru opowiemy o tym, jakie znaczenie dla Marii i Jerzego Kuncewiczów miał Kazimierz Dolny i dlaczego zdecydowali się związać z Miasteczkiem na stałe. Koszt wycieczki połączonej z oprowadzaniem kuratorskim po ekspozycji – 1 zł.

Od 13.00 na tarasie Domu Kuncewiczów odbędzie się lekcja muzealna „Opowieści kaflowego pieca”, połączona z warsztatami malowania na szkle. Koszt zajęć – 1 zł.

Spacer, oprowadzanie kuratorskie oraz warsztaty odbędą się również w niedzielę, 21 czerwca. Godziny i cennik spotkań pozostają te same.

W sobotę wizytę w Domu Kuncewiczów zapowiedzieli uczestnicy Kazimierskiej Wiosny Fotograficznej ( zainteresowani udziałem proszeni o kontakt z organizatorem, Maksem Skrzeczkowskim).

projekt Paweł Batyra

Dom Kuncewiczów – ponowne otwarcie

Zakończył się remont konserwatorski Domu Kuncewiczów. W piątek, 12 czerwca zostanie on udostępniony turystom.

Dawna siedziba Marii i Jerzego Kuncewiczów, uważana za jedno z najlepszych dzieł architekta, Karola Sicińskiego, została odrestaurowana w ramach projektu Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Prace trwały ponad 2 lata. Najwidoczniejsze zmiany to naprawa podmurówki i tarasu oraz murków w patio wykonanych z kazimierskiej opoki; wymiana gontów i utwardzenie ścieżek. Nowością są zrekonstruowane: studnia oraz ogrodzenie budynku. Świetnie prezentuje się budynek gospodarczy, nawiązujący stylem do architektury kazimierskiej.

Nowością dla turystów będzie droga do Domu Kuncewiczów. Od tego sezonu wracamy do historycznej trasy do tego miejsca, wiodącej przez malowniczy wąwóz oraz groblę.

Turyści mogą zwiedzać Dom Kuncewiczów już od piątku (12.06.2020 r.), w godzinach 10.00 – 17.00. Oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym jest czynny codziennie.

Uroczyste otwarcie Domu Kuncewiczów, połączone ze spacerami literackimi w zajęciami edukacyjnymi, odbędzie się w dniach 19-21 czerwca 20202 r.

Promocja „Przewodnika po oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” 

Projekt Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zakłada m.in. przygotowanie autorskich wydawnictw, prezentujących wszystkie oddziały naszego Muzeum.

 Wywiązujemy się z tego zadania m.in. poprzez publikację dla najmłodszych. To „Przewodnik po oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” z królem Kazimierzem, psem Werniksem i kazimierskim kogutem na okładce.  Naszą „markową” książeczkę, z autorskimi ilustracjami Pawła Batyry sprezentowaliśmy wszystkim uczestnikom Muzealnego Dnia Dziecka. Impreza odbyła się w dn. 30 maja – 1 czerwca 2020  r. w Galerii Wystaw Czasowych i Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym oraz na zamku w Janowcu.  Zdobycie przewodnika nie było łatwe – chętni musieli pokonać nie najlepszą aurę oraz trasę z ukrytymi na niej zadaniami.

Cieszymy się, że Muzealna Gra Miejska przypadła Państwu do gustu. Do pomysłu poznawania tajników Muzeum przy pomocy zabawy będziemy z pewnością wracać.

Dzień Dziecka w Muzeum

Organizacja Dnia Dziecka w obecnym czasie to prawdziwe wyzwanie. Jako „posiadacze” zamku (w Janowcu) podejmujemy rękawicę, rzuconą przez koronawirusa. 

Kolonia artystyczna 😉 fot. arch. P. Makowski

W sobotę, niedzielę i poniedziałek (30-31 maja i 1 czerwca) w oddziałach Muzeum: Galerii Wystaw Czasowych, Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym oraz na zamku w Janowcu przygotowaliśmy zestawy map gry terenowej. Wszyscy, którzy czują się dziećmi, będą mogli otrzymać ją przy zakupie biletów.

W wyznaczonych na mapie punktach, na uczestników gry będą czekać zadania. Już samo ich znalezienie będzie nie lada wyzwaniem! Gra odbywa się w terenie – warto wyposażyć się wygodne buty. Warto także odświeżyć wiadomości, choćby te związane z historią Janowca i Kazimierza Dolnego. Dla najbardziej wytrwałych przewidziano nagrody. Dzieciaki otrzymają od nas „Przewodnik po oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”. To wydawnictwo przygotowano w ramach projektu Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

                Dodatkowo, w poniedziałek, 1 czerwca wszystkie dzieci (do 18 roku życia) mogą zwiedzić czynne oddziały naszego Muzeum za przysłowiową złotówkę.

Ważne informacje:

W związku z obostrzeniami związanymi z koronawirusem, podczas gry zalecamy przestrzeganie określonych zasad:

1.ODLEGŁOŚĆ. Pamiętajcie o przestrzeganiu 2 metrowej odległości od innych zwiedzających, opiekunów ekspozycji i osób biorących udział w zabawie.

2.RĘKAWICZKI. Niektóre zadania będą wiązały się z dotykaniem przedmiotów, dlatego zabierzcie ze sobą rękawiczki ochronne.

3.WŁASNY DŁUGOPIS. Dla własnego bezpieczeństwa weźcie ze sobą coś do pisania.

4.MASECZKA. Załóżcie maseczki wchodząc na ekspozycję.

Jeśli gry terenowe to nie wasza bajka, przyjedźcie zobaczyć na własne oczy jak żyli Słowianie w IX wieku. Grodzisko Żmijowiska, odkryte dzięki archeologom, czeka aby zachwycić Was odtworzonym dawnym grodem.

Noc Muzeów on-line

Noc Muzeów ( w wersji on line) oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym – Dom Kuncewiczów uczci premierą diaporamy. Jej zawartość stanowią fotografie, których autorstwo przypisuje się poecie, Józefowi Czechowiczowi. Zdjęcia Lublina, Kazimierza Dolnego i podkazimierskiej Bochotnicy wykonano w latach 30. XX wieku. Czechowicz uwiecznił na nich ukochane miejsca: Stare Miasto, Wieniawę, Czwartek i Kalinowszczyznę. W ruinach zamku w Bochotnicy został uwieczniony sam poeta. Dlatego o zbiorze mówimy „przypisuje się autorstwo”, nie zaś autorstwa Czechowicza. Nie były to czasy „selfie”, a w owych czasach zdjęć z samowyzwalaczem na tak dużą odległość poeta nie mógł wykonać samodzielnie. 33 fotografiom towarzyszą fragmenty wierszy Józefa Czechowicza. Pokaz zilustruje muzycznie jedna z najpiękniejszych piosenek Marka Andrzejewskiego do tekstu Józefa Czechowicza. Artysta zgodził się nam jej użyczyć do tego projektu.

fot. Piotr Makowski

To premierowy pokaz zdjęć, bo kolekcja jest najnowszym zbiorem pozyskanym przez oddział Dom Kuncewiczów od prywatnego darczyńcy. Cieszymy się, że możemy je zaprezentować właśnie teraz i w takiej formie.

Konkurs „Robimy Muzeum”

Muzeum Historii Polski ogłosiło konkurs #MojaPamiatka. W cieniu wielkich wydarzeń i poważnych historii (II wojny światowej, konspiracji, historii PRL oraz działań opozycji) toczą się jednak mniejsze, nie mniej ważne sprawy. Niejednokrotnie, to właśnie one determinują losy poszczególnych rodzin. Takie wspomnienia składają się na mapę historii Państwa miejscowości. W trosce o pamięć rodzinnych opowieści oraz związanych z nimi pamiątek, zapraszamy Państwa do udziału w konkursie.

Ma on charakter otwarty, ale mile widziane będą prace grupowe, np. rodziców i dzieci czy też dziadków i wnuków. Państwa zadaniem będzie sfotografowanie takiego przedmiotu (przyszłego eksponatu w naszym wirtualnym muzeum) oraz spisanie historii, związanej z tym przedmiotem. W przypadku fotografii lub dokumentu, mogących być ciekawymi eksponatami, zamiast zdjęcia można wykonać jego skan.

Nasze Muzeum funkcjonuje w Kazimierzu Dolnym. Ma również oddziały w Janowcu oraz Żmijowiskach, w gminie Wilków.  Zależy nam więc na uwzględnieniu tego faktu przy wyborze opisywanych przedmiotów. Nie jest to jednak wymóg konieczny. Będziemy szczęśliwi i dumni, jeśli zechcą nam Państwo opowiedzieć o swoich miejscowościach – za pośrednictwem wybranych przedmiotów i związanych z nimi historii.

Konkurs rozpoczyna się 11 maja i potrwa do 15 września 2020 r. Nadsyłane prace będą regularnie zamieszczane na blogu oddziału Dom Kuncewiczów MNKD www.narynkuusiascwkazimierzu.pl

Należy je przesyłać pod adresem: kuncewiczowka@mnkd.pl

Wszystkie nadesłane prace oceni jury, powołane przez Muzeum. Swoich faworytów będą mogli również wybrać Internauci. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 1 października 2020 r., a wśród nagród będą m.in. weekendy rodzinne w pokojach gościnnych MNKD (za 1 zł), bilety wstępu do oddziałów MNKD (za 1 zł) oraz karnety na spacery muzealne (za 1 zł).   

                                                           REGULAMIN

1. Konkurs ma charakter otwarty dla wszystkich.

2. Organizatorem konkursu jest Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – oddział Dom Kuncewiczów.

3. Udział w konkursie jest bezpłatny.

4. Celem konkursu jest:

– Popularyzacja i promocja Kazimierza Dolnego oraz  oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, jako miejsc kulturotwórczych i nośników historii.

– Zachęcenie uczestników konkursu do poznawania losów swojej rodziny i bliskich.

– Pobudzenie kreatywności twórczej uczestników.

– Zachęcenie do gromadzenia i utrwalenia historii swojej rodziny, z uwzględnieniem faktu, iż prywatne pamiątki oraz związane z nimi opowieści mogą być materiałem badawczym dla historyków, muzealników, regionalistów itp.

– Troska o pamięć „małej Ojczyzny”.

– Budowanie dialogu międzypokoleniowego.

5. Na konkurs należy nadesłać fotografię lub skan rodzinnej pamiątki wraz z tekstem – historią dotyczącą tego obiektu.

6. Wybór przedmiotu jest indywidualną sprawą uczestników konkursu. Uzasadnienie wyboru winno znaleźć się w tekście, dołączonym do zdjęcia lub skanu.

7. Przesyłając ww. materiały, ich autorzy wyrażają zgodę na bezpłatną publikację na     internetowych stronach Muzeum, portalach społecznościowych (Facebook, Instagram) oraz w mediach, zainteresowanych konkursem celem promocji autora i organizatora konkursu.

8. Autor materiałów zgłoszonych do konkursu oświadcza, że jest jedynym właścicielem praw autorskich, a jego praca nie narusza wszelkich dóbr osobistych i materialnych osób trzecich.

9. Fotografie lub skany należy przesyłać w formie cyfrowej zapisane jako JPG, w rozdzielczości min.150 dpi / krótszy bok min. 1000pix/, pod adresem: kuncewiczowka@mnkd.pl w terminie od 11.05 do 15.09.2020 roku. Z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych (RODO), autor fotografii musi także napisać, czy pracę podpisać jego imieniem i nazwiskiem, czy też wystarczy wybrany przez niego pseudonim.

10. Nadsyłane prace będą regularnie zamieszczane na blogu oddziału Dom Kuncewiczów, w zakładce „Robimy muzeum”.

8. O wyborze najlepszych prac zdecyduje jury, w terminie do 30.09.2020 r. Swoich faworytów wybiorą również Internauci podczas otwartego głosowania, które odbędzie się od 16 do 30.09.2020, w mediach społecznościowych MNKD.

9. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 1.10.2020, a laureaci zostaną powiadomieni o wynikach drogą pocztową. Nagrodami w konkursie będą wydawnictwa muzealne (albumy i przewodniki), weekendy rodzinne w pokojach gościnnych MNKD w Kazimierzu Dolnym i Janowcu (za 1 zł) oraz – w przypadku takiego zapotrzebowania – oprowadzanie po ekspozycjach MNKD oraz wycieczki edukacyjne po Kazimierzu Dolnym (za 1 zł).

10. Nieprzestrzeganie regulaminu skutkuje niedopuszczeniem prac tego autora w następnych konkursach organizowanych przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

Kazimierskie smaki na talerzu

Już jest ! Mamy nadzieję, że to pierwszy z cyklu filmów o smacznych potrawach kazimierskich z ciekawymi historiami, realizowanych przez team, pod wodzą restauratorki, Agnieszki Filiks. Na „pierwszy ogień” poszedł słynny smalec Jerzego Kuncewicza. Przepis – w filmiku.

ps. wybaczcie przejęzyczenie. W opowieści o miodzie powinno być, że każde śniadanie u Kuncewiczów nie mogło obyć się bez miodu. Albo prościej – do każdego śniadania serwowany był miód z pasieki pana Edwarda Łaszanowskiego.

Smacznego!

Otwieramy Muzeum !

9 maja zostaną udostępnione do zwiedzania następujące oddziały Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

1. Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej (MSZ) i Galeria Wystaw Czasowych (GWC) (Kazimierz Dolny, ul. Rynek 19).

2. Oddział Zamek w Janowcu (ZJ),

Zwiedzających będą obowiązywać określone zasady bezpieczeństwa. Zwiedzający muszą być w maseczkach, dezynfekować ręce i korzystać z rękawic ochronnych. Rękawice i płyn do dezynfekcji zapewnia Muzeum. Stosownie zabezpieczeni są również pracownicy obsługi ekspozycji muzealnych.

Przepisy, związane z zagrożeniem epidemiologicznym, regulują również ilość osób przebywających jednocześnie w muzeum.

W salach ekspozycyjnych (MSZ oraz GWC w Kazimierzu Dolnym, a także Spichlerzu z Podlodowa, Dworze z Moniak oraz Domu Północnym – w oddziale ZJ) może przebywać maksymalnie 5 turystów. Na dziedzińcu zamku (ZJ) i jego krużgankach może znajdować się jednocześnie do 15 osób.

Turystów kupujących bilety oraz pamiątki prosimy o przestrzeganie bezpiecznego dystansu (1,5 m). Dodatkowo – w godz. 13.30-14.30 wprowadza się przerwę związaną z dezynfekcją pomieszczeń muzealnych.

Wprowadzone zasady obowiązują do odwołania.

Zamek w Janowcu (widok z krużganków) fot. Piotr Makowski

Gotowanie u Kuncewiczów

Czekając na pokazanie Wam po remoncie Kuncewiczówki, daliśmy się namówić kazimierskiej restauratorce, Agnieszce Filiks na kulinarny eksperyment na naszym tarasie. Wkrótce zaprezentujemy efekty!

Cenny dar dla Domu Kuncewiczów

Już wkrótce zostanie udostępniony turystom Dom Kuncewiczów. Budynek jest jednym z pięciu zabytkowych obiektów, objętych projektem Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W Domu Kuncewiczów trwają ostatnie prace wykończeniowe. Następnie willa „Pod Wiewiórką” wraz z otoczeniem (ogrodem i sadem) musi przejść pozytywnie odbiór techniczny.

W oczekiwaniu na ponowne otwarcie oddziału literackiego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, pracownicy Domu Kuncewiczów przygotowują dla turystów niespodzianki w postaci nowych zbiorów.

Dzięki prywatnemu darczyńcy do Domu Kuncewiczów trafił zbiór 33 fotografii, których autorstwo przypisuje się Józefowi Czechowiczowi. Zdjęcia prezentują przede wszystkim przedwojenne dzielnice Lublina: Stare Miasto, Wieniawę i Kalinowszczyznę. Są wśród nich jednak takie, które uwieczniają Kazimierz Dolny i Bochotnicę. Na dwóch fotografiach bochotnickiego zamku sfotografowano również Czechowicza (Wykonywanie zdjęć z samowyzwalaczem na taką odległość nie było praktykowane i właśnie z tego względu tylko część kolekcji Czechowicza przypisuje się jego autorstwu). W rozszyfrowaniu zdjęcia fragmentu spichlerza Feuersteina pomogła nam Joanna Zętar z lubelskiego Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. Ta instytucja od wielu lat popularyzuje twórczość Czechowicza (nie tylko poezję).

Nie udało nam się ustalić, w jaki sposób odbitki trafiły w prywatne ręce. Nasze muzealne śledztwo wykazało, że posiadacz otrzymał je lub kupił w latach 50. XX wieku. Najprawdopodobniej wykonano je z tych samych negatywów, które zakupiło w drugiej połowie lat 60. XX w. Wydawnictwo Lubelskie od jednego z przyjaciół Czechowicza, poety Wacława Mrozowskiego. Całą ich kolekcję posiada obecnie Muzeum Lubelskie. Część zdigitalizowanych zbiorów można obejrzeć w Internecie, na stronie lubelskiego muzeum.

Ustalenie daty, w której Józef Czechowicz wykonał fotografie jest problematyczne. Możemy o tym wnioskować na podstawie zachowanej korespondencji. Uważa się, że spacer fotograficzny poety był swoistym pożegnaniem z Lublinem, przed jego wyjazdem do Warszawy. Na kopercie, w której znajdowały się odbitki podarowane Domowi Kuncewiczów, widnieje data 1934.

Czy Czechowicz był dobry fotografem? Na podstawie posiadanych odbitek trudno o tym wnioskować. Interesował się fotografią, był również częstym gościem w pracowni Edwarda Hartwiga.

Wszystkie podarowane fotografie Dom Kuncewiczów udostępni – w formie filmu – na muzealnym kanale Youtube już 16 maja. Datę wybrano nie bez powodu, jest to pierwotny termin Nocy Muzeów.

O związkach Józefa Czechowicza z Kazimierzem Dolnym można przeczytać na blogu oddziału Dom Kuncewiczów, www.narynkuusiascwkazimierzu.pl , w zakładce „Bywalcy”.

Już wkrótce koniec remontu !

Odliczamy dni do zakończenia prac w Domu Kuncewiczów. Są one częścią projektu Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym dofinansowanego przez Unię Europejską, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Czekamy na pozytywne zakończenie drobnych poprawek i pozytywny przebieg odbiorów technicznych obiektu. Jak prezentuje się nasz Dom po remoncie? Wszędobylskie „oko” naszego kazimierskiego wysłannika, Piotra Makowskiego wypatrzyło to:

Życzenia świąteczne

wiosną jasnych oddechów gołębianych słuchaj

w pianie promyków ranek wiosnę wartko wiózł

aż kipiał lazurowy puchar

bo to radość biegła wzwyż po drzewach

a seledyn młodziutkiej korony owych brzóz

poblask z wisły od dołu rozgrzebał

na wodzie lekki przewiew

grzebieniem jeszcze sennym

falę sycił

promienny

Józef Czechowicz, Kwiecień tych co bez troski

Filmowa edukacja, czyli „Co to jest muzeum”

Na prośbę nauczycieli z kazimierskiej szkoły nasz oddział przygotował pierwszą filmową lekcję. Jest poświęcona (oczywiście) temu, czym jest muzeum. Na podstawie eksponatów i oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym wyjaśniamy uczniom (potencjalnym zwiedzającym) tajniki muzealnictwa. Zapraszamy widzów także do tworzenia własnych kolekcji. Film można obejrzeć pod następującym adresem:


https://www.youtube.com/watch?v=W1M_CWWQdi0

Wirtualne zwiedzanie Domu Kuncewiczów

Dzielimy się z Państwem naszym filmem. Zrobiony może po amatorsku, ale zawiera to, co najcenniejsze. O swoim życiu, związkach z Kazimierzem Dolnym i wyjątkowym Domu (obecnie siedzibą naszego oddziału) opowiadają Maria i Jerzy Kuncewiczowie. Zachęcamy do wirtualnych odwiedzin i podróży w przeszłość.

Przetrwamy !

W związku z obecną sytuacją (czekamy na oficjalny odbiór Domu Kuncewiczów po remoncie oraz zakończenie kwarantanny obywatelskiej z powodu epidemii koronawirusa) trudniej nas spotkać w Kazimierzu Dolnym. Polecamy kontakt zdalny – nasz blog, konto na Instagramie oraz mail: kuncewiczowka@mnkd.pl Mamy też kilka pomysłów na wykorzystanie tego czasu. Po pierwsze – lektura. Zawsze mówiliśmy, że proza Kuncewiczów to zadanie dla wymagających. Potrzebuje czasu i skupienia. teraz więc nadarza się idealna do tego sposobność. Po drugie – przekopujemy dla Państwa nasze archiwa. Staramy się codziennie „wrzucić” na blog coś interesującego. Po trzecie … mamy w Kazimierzu swoich wysłanników. Nie tylko troszczą się o nasz mini sad (kilka jabłonek nie przetrwało rozstania z nami;(), ale także przesyłają pocieszające zdjęcia. Tak było dziś w Kuncewiczówce – Piotr Makowski !!!!!!Dziękujemy!!!!!!

Sad po wizycie „fryzjera” ( fot. P. Makowski)
Tylko patrzeć jak będziemy razem siedzieć na tym tarasie ! (fot. P. Makowski)

Spacer literacki „Z Panem Jerzym…”

14 marca przypada 36.rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza. Gdyby nie on, jego siła przekonywania, by nie powiedzieć… dezynwoltura, nie byłoby wszystkich, pięknych historii o Kazimierzu Dolnym, utrwalonych w literaturze i wspomnieniach, a związanych z rodziną Kuncewiczów.

Niektóre z nich chcemy przywołać podczas spaceru literackiego Z Panem Jerzym pod rękę. Odbędzie się on w sobotę, 7 marca o godz. 11.00. Zainteresowanych zapraszamy do siedziby Muzeum przy Rynku 19 (Muzeum Sztuki Złotniczej/Galeria Wystaw Czasowych). Wstęp – 1 zł/os.

Udało nam się dotrzeć m.in do notatek prasowych, związanych z pogrzebem Jerzego Kuncewicza. Wczoraj w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, z którym od lat związana jest rodzina znanej pisarki, Marii Kuncewiczowej, odbył się pogrzeb jej małżonka Jerzego Kuncewicza. W nekrologach przywoływane są fragmenty życiorysu m.in. służba w pułku szwoleżerów w czasie wojny polsko-bolszewickiej; praca w Radzie Narodowej na emigracji, data debiutu prozatorskiego w roku 1911. W Zielonym Sztandarze można było przeczytać: 14 marca 1984 roku w Lublinie, w wieku 91 lat zmarł Autor i Przyjaciel Jerzy Kuncewicz, długoletni działacz ruchu ludowego, myśliciel, pisarz. Zmarły od wczesnej młodości rozwijał ożywioną działalność niepodległościową i społeczno – polityczną początkowo w PSL Wyzwolenie, a następnie w PSL Piast, odegrał w dwudziestoleciu międzywojennym wybitną rolę w dziele zjednoczenia stronnictw i formowania opozycji antysanacyjnej. Żarliwy humanista, oddany pisarskiemu powołaniu. Odszedł działacz stale poszukujący godnego życia dla ludzi. Cześć jego pamięci. Krótką notę o swoim mężu napisała i opublikowała w Życiu Warszawy Maria Kuncewiczowa. Czytamy w niej: wierny swej ziemi i swoim ideałom odszedł po długim, pracowitym życiu, zostawiając żal, że zabraknie nam postaci tak nieprzeciętnej i dynamicznej.

Z wizytą w Muzeum

29 lutego 2020 r. ofertę edukacyjną MNKD mogli, pilotażowo, ocenić nauczyciele z powiatu lubelskiego. Grupa udała się na jeden ze spacerów muzealnych po Kazimierzu Dolnym. Trasa prowadziła szlakiem kazimierskich legend i opowieści. Uczestnicy wycieczki poznali m.in. historie: miłości króla Kazimierza Wielkiego i Estery, psa Werniksa, kazimierskiego kogutka, Rebeki, której losy zainspirowały Andrzeja Własta, pasjonatów miasteczka: Karola Sicińskiego oraz Tadeusza Pruszkowskiego. Odwiedzili Rynek, dawną dzielnicę żydowską, klasztor oo. Franciszkanów. Każdy uczestnik wyprawy otrzymał zestaw wydawnictw muzealnych – w tym pełną ofertę edukacyjną MNKD. Z jej pomocą można zaplanować szkolne wycieczki.

Ofertę można pobrać z muzealnej strony, a kolejne spotkania dla kadry nauczycielskiej, prowadzone przez pracowników merytorycznych MNKD zaplanowano w kwietniu br. Zadanie jest częścią projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Nowa oferta edukacyjna

Z niecierpliwością czekamy na zakończenie prac konserwatorsko-remontowych w Domu Kuncewiczów. Już zapraszamy na zajęcia edukacyjne dla młodszych i starszych, które przygotowaliśmy. To spacery tematyczne i zajęcia warsztatowe. Szczegółowe informacje i zgłoszenia – pod adresem kuncewiczowka@mnkd.pl

Wspomnienie z wakacyjnych spacerów tematycznych (czekamy na wiosenną zieleń z tak samą niecierpliwością, jak na koniec remontu „Kuncewiczówki”:)
 1. Spacer trasą architektów (spacer tematyczny)

Krótki opis : Jan Koszczyc Witkiewicz i Karol Siciński to architekci silnie związani z Kazimierzem Dolnym. Miasteczko zawdzięcza swój wygląd ich pracy. Mowa nie tylko o trosce architektów o ratowanie najstarszych, zabytkowych budynków, ale także o obiektach według ich projektów, znajdujących się np. w ścisłym sąsiedztwie kazimierskiego Rynku. Jak wyglądała praca Witkiewicza i Sicińskiego w Kazimierzu? Jakie trudności musieli pokonać by zrealizować swoje wizje? Jak zapamiętano ich w anegdocie? Opowieść jest połączona z wycieczką po miasteczku. Uczestnicy mogą się wcielić w architektów i samodzielnie zaprojektować własne miasteczko, korzystając z doświadczeń Witkiewicza i Sicińskiego.

 • Kazimierz w filmowym kadrze (Spacer tematyczny)

Kazimierz Dolny urzeka filmowców. Okolice Wisły, ruiny zamku, wąwozy czy kazimierski Rynek to gotowe plenery scenograficzne. Jak z urokliwych zakątków korzystają reżyserzy? Jakie miejsca ich inspirują i gdzie Kazimierz jest pełnoprawnym bohaterem filmowych opowieści? Uczestnicy wyprawy odbędą filmowy spacer po miasteczku. Wędrówka jest poprzedzona pokazem przedwojennych filmów, zrealizowanych w Kazimierzu Dolnym.

Miejsce realizacji Kazimierz Dolny

 • Spacer Literacki po Kazimierzu Dolnym śladami Kuncewiczów (spacer tematyczny)

Krótki opis: Spacer po miasteczku do miejsc związanych z życiem literatów, ale przede wszystkim opisanych przez Marię Kuncewiczową m.in. w cyklu opowiadań „Dwa księżyce”. Fakty z życia pisarki jej znajomych uzupełniamy anegdotami i historiami o Kazimierzu Dolnym sprzed lat.

 • Przedwojenna szkoła dobrych manier – lekcja tematyczna

Krótki opis: Czy kobiety należy całować w rękę, kogo przepuszczać w drzwiach, komu ustępować miejsca? Te i inne reguły dobrego zachowania (obowiązujące w przedwojennej Polsce i współcześnie) poznają uczestnicy zajęć. Lekcję zakończą ćwiczenia praktyczne czyli sprawdzian savoir vivre dla młodych dam i dżentelmenów.

 • Walizki Kuncewiczów – lekcja tematyczna

Krótki opis: Prezentacja biografii Marii i Jerzego Kuncewiczów za pośrednictwem pamiątek i dokumentów znajdujących się w ich walizach podróżnych. Uczestnicy zajęć wcielą się w muzealników, których zadaniem będzie uporządkowanie dokumentów, zgodnie z osią czasu, odnoszącą się do ważnych faktów historycznych. Ten proces pozwoli zrozumieć, w jaki sposób historia wpływa na los zwyczajnych ludzi.

Takie skarby kryje nasza muzealna walizka. foto Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – oddział Dom Kuncewiczów
 • Bajki z kaflowego pieca – lekcja tematyczna/warsztaty

Krótki opis: Opowieść o piecu znajdującym się w Domu Kuncewiczów oraz prezentacja ręcznie zdobionych kafli, z których został wykonany, połączona z opowieścią o pochodzeniu tego cennego przedmiotu. Uczestnicy zajęć, odwołując się do tradycji dawnych technik zdobienia ceramiki oraz legend kazimierskich, własnoręcznie wykonają swoje „kafelki” w technice malowania na ceramice.

 • Kazimierska bajka nie bajka…(spacer tematyczny)

Krótki opis: Kazimierz Dolny to miasteczko pełne bajek i opowieści. Najpopularniejszy – ze względu na autorski wypiek – jest kazimierski kogut. Warto jednak pamiętać o królu Kazimierzu Wielkim i jego legendarnej miłości do żydówki, Estery, psie – podróżniku czy też smokach uśpionych na jednym z dachów kazimierskich kamienic przez jednorękiego rzeźbiarza. Oprócz opowieści zaczynających się od słów „Dawno, dawno temu…” poznacie historie o mieszkańcach Kazimierza Dolnego, oryginałach i artystach, którzy przyjeżdżali do tego miasteczka i – z czasem – sami stali się postaciami z legendy.

 • Retro bajki ze starej walizki – lekcja tematyczna/warsztaty

Wszyscy lubimy słuchać bajek. A czy znacie te opowieści, których słuchali wasi dziadkowie? Jeśli nie jest Wam obcy świat wyobraźni i lubicie książki – zapraszamy do wspólnej lektury. Wszystkie książki są ukryte w starej walizce. Musicie pomóc nam ja otworzyć i dokonać wyboru tej bajki, którą obudzimy z zimowego snu dzięki wspólnemu czytaniu.

Dodatkową atrakcją będą warsztaty wykonywania autorskich zakładek do tradycyjnych książek.

Retro bajki i co z nich wynikło

W związku ze zbliżającym się zakończeniem projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” pracownicy oddziału Dom Kuncewiczów przygotowują dla wszystkich „książkolubnych” nową ofertę edukacyjną. Jedną z propozycji są „Retro bajki ze starej walizki”. To zajęcia przygotowane dla najmłodszych. Kanwą zabaw i opowieści są zabawki i ukochane książki naszych pradziadków. Pracownicy MNKD, wspólnie z dziećmi, sprawdzają czy historie, opisane w książkach sprzed 100 lat nadal potrafią zainteresować i rozbawić czytelników.

Jak działają „Retro bajki” przekonali się (pilotażowo) wychowankowie Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Kazimierzu Dolnym.

Na kolejne spotkanie z „Retro bajkami” zapraszamy 13 i 20 lutego (czwartki) o godz. 11.00 do Galerii Wystaw Czasowych MNKD w Kazimierzu Dolnym.

Projekt „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Nowy Rok i pierwsze sukcesy!

Nowy Rok przynosi pierwsze dobre informacje, związane z realizacją projektu Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zakończył się odbiór techniczny pierwszego z remontowanych obiektów: Domu Wójtowskiego z Modliborzyc. Już w lutym, do budynku będą przenosić się pracownicy Oddziału Przyrodniczego oraz Działu Archiwum i Biblioteki.

Obiekt przeszedł kompleksową modernizację. Pracami konserwatorskimi objęto elewację zewnętrzną budynku (wymiana oszalowania), przeprowadzono remont pokrycia dachowego (drewnianego gontu) oraz remont pomieszczeń. Odnowiono i odświeżono elementy drewniane m. in. stropy, podłogi, stolarkę okienna i drzwiową. Wymieniono instalacje. Wokół domu przeprowadzono część nasadzeń, będących zapowiedzą powstającego obok ogrodu edukacyjnego oraz wzniesiono nowe ogrodzenie.

Dom z Modliborzyc trafił do Kazimierza Dolnego w latach 70.XX wieku, w wyniku relokacji. Budynek nie jest miejscem ekspozycji muzealnych, natomiast pełni w Muzeum Nadwiślańskim ważną funkcję miejsca pracy merytorycznej (biura oraz pracownie) Oddziału Przyrodniczego oraz Działu Archiwum i Biblioteki.

Odbiory techniczne kolejnych obiektów będą przeprowadzane sukcesywnie. Będziemy o tym regularnie informować wszystkich, kibicujących projektowi.

Przypomnijmy, że Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym został przedłużony do 31 sierpnia 2020 roku. Zadanie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowity koszt realizacji projektu przekracza 17 milionów złotych. Oprócz Domu z Modliborzyc dotyczy także Kamienicy Celejowskiej, Domu Kuncewiczów (willi Pod Wiewiórką), Dworu z Gościeradowa (tzw. Manufaktury Muzealnej – miejsca prowadzenia edukacji muzealnej) oraz Spichlerza Ulanowskiego, w którym mieszczą się ekspozycje Oddziału Przyrodniczego.

Pan od gołębi

W Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym jest czynna wystawa Andrzeja Siemińskiego. Wzruszającą i osobistą opowieść o tym Artyście znajdą Państwo tutaj :
https://www.kazimierzdolny.pl/news/dwa-tance-andrzeja/34986.html

Oferta Domu Kuncewiczów na ferie

Kazimierska bajka nie bajka…

Kazimierz Dolny to miasteczko pełne bajek i opowieści. Najpopularniejszy – ze względu na autorski wypiek – jest kazimierski kogut. Warto jednak pamiętać o królu Kazimierzu Wielkim i jego legendarnej miłości do żydówki, Estery, psie – podróżniku czy też smokach uśpionych na jednym z dachów kazimierskich kamienic przez jednorękiego rzeźbiarza. Oprócz opowieści zaczynających się od słów „Dawno, dawno temu…” poznacie historie o mieszkańcach Kazimierza Dolnego, oryginałach i artystach, którzy przyjeżdżali do tego miasteczka i – z czasem – sami stali się postaciami z legendy.

Startujemy w piątki (17 i 24 stycznia) o godz. 11.00 z Gmachu Głównego MNKD przy Rynku 19. (bilety: 10 zł norm./5 zł ulg.)

Retro bajki ze starej walizki

Wszyscy lubimy słuchać bajek. A czy znacie te opowieści, których słuchali wasi dziadkowie? Jeśli nie jest Wam obcy świat wyobraźni i lubicie książki – zapraszamy do wspólnej lektury. Wszystkie książki są ukryte w starej walizce. Musicie pomóc nam ja otworzyć i dokonać wyboru tej bajki, którą obudzimy z zimowego snu dzięki wspólnemu czytaniu.

Dodatkową atrakcją będą warsztaty wykonywania autorskich zakładek do tradycyjnych książek.

Zapraszamy w piątki ( 17 i 24.01. br) o godz. 10.00 do siedziby MNKD w Pałacu Czartoryskich. (bilety : 10 zł/os)

O aplikacji na blogu podróżniczym

Nasza aplikacja „Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym” przeszła najważniejsze testy. W pierwszych dniach stycznia, razem z Kazikiem po miasteczku wędrowała niezwykła, 5 osobowa rodzina. Rodzice wraz z 6 letnią Manią, 4 letnim Jasiem i niespełna roczną Basią, postanowili zwiedzić Miasteczko korzystając z naszej aplikacji. O swoich wrażeniach napisali na swoim blogu:

Ich pozytywne opinie to dla nas ogromne wyróżnienie, bo testerami byli kilkuletni ale prawdziwi podróżnicy, którzy zwiedzili już kilka krajów!

Rok 2019 za nami

Mijający rok był dla Domu Kuncewiczów wyjątkowo pomyślny. Pomimo trwającego remontu konserwatorskiego prężnie działaliśmy, podejmując różnorodne działania związane z Domem, historią jego pierwszych gospodarzy i Miasteczka.

Oto przegląd wybranych wydarzeń 2019 roku:

 • Święto Jerzego (14.03) oraz Święto Marii (14.07) – cykliczne wydarzenia popularyzujące dorobek gospodarzy Domu. Jak co roku połączyliśmy wiedzę i wydarzenia artystyczne, zapraszając do udziału m.in uczniów XIX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie im. Marii i Jerzego Kuncewiczów. Na wykład prof. Jana Lewandowskiego o nieznanych wydarzeniach z życia Jerzego Kuncewicza, spotkanie z Ewą Wiśniewską, prezentację filmu „Cudzoziemka” i towarzyszącą im retro potańcówkę przybyło łącznie blisko 700 osób!
 • mobilna wystawa tematyczna przedstawiająca historię Marii, Jerzego i Witolda Kuncewiczów oraz ich domu, była prezentowana w ośmiu oddziałach Biblioteki Miejskiej w Lublinie. Od maja do końca grudnia 2019 roku obejrzało ją 2085 osób.
 • spacery tematyczne pokazujące turystom Kazimierz Dolny jako tło i treść powieści Marii Kuncewiczowej „Dwa księżyce” oraz przykład idealnego miasteczka u progu odzyskiwania niepodległości przez Polskę, cieszyły się ogromnym powodzeniem. Niezależnie od pory roku i pogody, spacerowaliśmy po Kazimierzu z 320 osobami.
 • jednocześnie przeprowadzaliśmy lekcje muzealne i warsztaty dotyczące historii domu a nawet dobrych manier w dwudziestoleciu międzywojennym. Razem z uczniami Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, stworzyliśmy pierwszy w miasteczku przewodnik dla rodzin z dziećmi pt. „Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym” (w wersji papierowej i aplikacji mobilnej) oraz Przewodnik po Oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego. Dbaliśmy o stosowną konserwację wyposażenia Domu, pozyskiwaliśmy nowe egzemplarze książek z autografami Kuncewiczów.
Spotkanie tematyczne „Opowieść o Domu”
Uczestnicy projektu „Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym”
Spacer „Kazimierz szlakiem Dwóch księżyców”

Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych przedsięwzięć, współpracującym instytucjom za otwartość i życzliwość. Jesteśmy przekonani, że przyszły rok będzie równie owocny!

Dobrych świąt!

Szanowni, Drodzy Czytelnicy,

z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim (i sobie), aby kolejna Gwiazdka zastała nas w Domu Kuncewiczów i abyśmy mogli się tam spotkać nie tylko wirtualnie. Bo przecież piernik, choinka i herbata z sokiem malinowym smakują lepiej w towarzystwie. Będziemy szczęśliwe, jeśli Państwo będą chcieli dzielić z nami tę i inne piękne chwile.

Królowa śniegu (Władczyni lodu), jedna z ilustracji Baśni H. Ch. Andersena , 1938 r. , fot ze zbiorów polona.pl

Nasze Muzeum w Poland In

Amerykański dziennikarz Ryan Socash, autor programu Poland In – odwiedził Kazimierz Dolny. Wśród prezentowanych atrakcji znalazły się m.in skarby z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. TO eksponaty z Muzeum Sztuki Złotniczej oraz eksponaty wystawy „Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki”, prezentowanej w wakacje, w Galerii Wystaw Czasowych. Doceniamy walory promocyjne filmu, zrealizowanego w ramach programu Undiscovered. Można go obejrzeć pod tym adresem: https://youtu.be/6M8pO02amnU

Dorzucamy także kilka słów sprostowania:

 1. Prace malarskie, prezentowane w filmie to nie kolekcja Kazimierskiej kolonii Artystycznej z Kamienicy Celejowskiej , a zbiory prywatne. Jedynym eksponatem nawiązującym do tj tradycji, który „załapał się” w obiektywie był talerz L. Nowosielskiego z – nomen omen – Kamienicą Celejowską.
 2. Muzeum Sztuki Złotniczej to jeden z oddziałów naszego Muzeum.
 3. Trudno zgodzić się z opinią, że artyści, którzy przyjeżdżali do Kazimierza Dolnego nie byli znani na świecie.Przed wojną członkowie Bractwa świętego Łukasza malowali cykl obrazów na Wystawę światową w Nowym Jorku ( do dziś eksponowane na Uniwersytecie w Syracuse). Film o Łukaszowcach można obejrzeć pod poniższymi adresami:
  https://www.youtube.com/watch?v=K05qQ02BmhU
  https://www.youtube.com/watch?v=pEWPb_DwfRo
 4. Karierę w USA robili Bolesław Cybis (szkło artystyczne) i Irena Lorentowicz (scenografie teatralne, ilustracje do książek). Liczył się w świecie zachodnich grafików Feliks Topolski. Dodajmy, że przez wiele lat „polskim towarem eksportowym” były obrazy Stanisława Łazorka i Jerzego Gnatowskiego. Nawet w polskich ambasadach na całym świecie można było oglądać ich prace. Tylko tyle… aż tyle.
Jeden z obrazów St. Łazorka, jakie nasze Muzeum pozyskało z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie

Z wizytą w Kazimierzu

16 i 17 listopada b.r. w Kazimierzu Dolnym gościli członkowie Stowarzyszenia Krajowego Klubu reportażu. Liczna (bo 20-o osobowa) grupa dziennikarzy radiowych, prasowych i internetowych odwiedziła m.in. Muzeum Sztuki Złotniczej oraz uczestniczyła w literackim spacerze „Kazimierz Dwóch Księżyców” śladami Marii i Jerzego Kuncewiczów. Efektem tej wyprawy są wzruszenia, zachwyt towarzyszący odkrywaniu kazimierskich historii, zdjęcia (autorstwa Krzysztofa Kamińskiego) oraz przepis na legendarny tort fasolowy, serwowany niegdyś w restauracji „U Berensa”. Przepisu proszę szukać na blogu www.narynkuusiascwkazimierzu.pl (zakładka Miasteczko)

O Marii Kuncewiczowej w radiu

Czy patronka naszego oddziału Maria Kuncewiczowa może zaimponować dzieciom? Tego trudnego zadania podjęła się Kinga Szymanek z Radia Lublin, autorka sobotniej audycji „Mądre dzieci”. Wspólnie próbowałyśmy przekonać najmłodszych słuchaczy, że właściciela kazimierskiej willi Pod Wiewiórką to bardzo interesująca postać. (słuchaj o na na 17’55”)

Dziękujemy!

https://radio.lublin.pl/news/madre-dzieci-3638347

Piękniejemy…

Trwają ostatnie prace porządkowe Domu Kuncewiczów. Trwająca od ponad roku inwestycja jest częścią projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Proszę trzymać kciuki za to, abyśmy szczęśliwie (może jeszcze w tym roku) wprowadzili się do naszej siedziby.

Przywiezione z Kielc

Podróże kształcą. Podczas pobytu na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów w Kielcach przekonałyśmy się o tym dosłownie. Materialne wzbogacenie się biblioteczki oddziału Dom Kuncewiczów MNKD widać na poniższym zdjęciu. Do rzeczonego ubogacenia przyczyniła się właścicielka restauracji „7 pokoi” (w Kieleckim centrum Kultury), Renata Maria Wata. Zadziałały nasz wdzięk i determinacja. Dzięki temu pozyskałyśmy archiwalne numery poszukiwanego „Brulionu Kazimierskiego” . W sam raz na długie jesienne wieczory;)

ps. gdyby ktoś z Państwa chciał powiększyć nasz zbiór o numery 4, 8, 10,11 i 12 – będziemy wdzięczne. Mowa (oczywiście) o wymianie bezgotówkowej.

Miasteczko w twoim smartfonie

Kazik, bohater nagrodzonego „Małego Przewodnika po Kazimierzu Dolnym” pokazuje swoje miasteczko również sympatykom nowych technologii. W aplikacji mobilnej rysunkowy chłopiec o rudej czuprynie zaprasza nas do gry miejskiej. Na kolejnych punktach opowiada ciekawostki i proponuje rozwiązywanie zadań, za które użytkownik otrzymuje odznakę z ramką do kazimierskiego selfie. Aplikacja jest bezpieczna dla dzieci, grafika przyjazna a sterowanie intuicyjne. Na kilku punktach zastosowano technologię AR (Augumented Reality – rozszerzona rzeczywistość), dzięki której możecie usłyszeć gospodarza pewnego wyjątkowego domu albo posłuchać jak mógł brzmieć Mały Rynek przed wojną.

Aby zagrać należy zeskanować kod (poniżej). Dobrej zabawy!

Wykonanie aplikacji było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Z tarczą:)

Publikacje Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym: ” Szlak Dwóch Księżyców”, „Mały przewodnik po Kazimierzu Dolnym” oraz „Przewodnik oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” w grupie finalistów konkursu na najpiękniejsze książki, wydane w powiecie puławskim.

Ogłoszenie wyników nastąpiło 25.10 br. podczas Powiatowego Dnia Kultury, w Puławach.

Nasze publikacje zdobyły główną nagrodę w kategorii przewodniki i wydawnictwa turystyczne. Nagrody (pamiątkowy dyplom i obraz J. Kośmińskiego) odebrały Monika Januszek-Surdacka i Karolina Oleksiewicz z Domu Kuncewiczów, Joanna Szkuat z oddziału Przyrodniczego oraz dyrektor MNKD, Piotr Kondraciuk.

Na Giełdzie Projektów

Dwa projekty literackie: „ Szlak Dwóch Księżyców” oraz „Mały przewodnik po Kazimierzu Dolnym” reprezentowały Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów. Wydarzenie, organizowane przez Narodowe Centrum Kultury, dotyczy najciekawszych i najbardziej inspirujących projektów kulturalnych. Hasłem przewodnim wydarzenia, które obyło się w Kielcach były „animacja + słowo”.

W grupie 40 najlepszych projektów znalazły się działania Domu Kuncewiczów. Obydwa zostały zaprezentowane w formie posterów 21 i 22.10, w Kieleckim Centrum Kultury. Giełda to nie tylko wymiana, podpatrywanie dobrych praktyk, ale także sesje szkoleniowe i warsztaty.

Grupa literacka MNKD wybrała się do Ciekot, gdzie działa muzeum Stefana Żeromskiego. W św. Katarzynie przekonała się, że choć twórca „Popiołów” był miłośnikiem przyrody świętokrzyskiej, to zdarzamy mu się również wybryki … chuligańskie.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie kadrze NCK i wspierających ich sprawnie animatorów z Kielc.  

Zaczarowany bajek świat…

Przedstawiciele Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym uczestniczyli dziś (18.10.2019) w uroczystym podsumowaniu projektu „Zaczarowany bajek świat”. Jest on realizowany w ramach Szkolnego Festiwalu Książek, w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym. Projekt był dofinansowany z budżetu Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

W trakcie wydarzenia odbyły się m.in. spotkania z bajkami z całego świata, warsztaty tworzenia ilustracji, a także liczne konkursy. Pracownicy oddziału Dom Kuncewiczów oraz Działu Edukacji Muzealnej MNKD zorganizowali spacer i warsztaty pod tytułem „O tajemnicy pewnej kamienicy” poświęcone historii Kamienicy Celejowskiej. Uczestniczyli również w pracach komisji konkursowej na „Najpiękniejszą autorską bajkę kazimierską”. Najlepsze bajki zamieścimy już wkrótce na blogu naszym blogu.

Odgrodzeni murem…

Szanowni Państwo, sami nie wiemy, co o tym myśleć. Zwłaszcza, że tę informację otrzymaliśmy za pośrednictwem mediów. Jeśli nie pojawi się „inicjatywa oddolna” będziemy… zamurowani. Szczegóły – w linku. Widok – jak na fotografii poniżej.

https://www.kazimierzdolny.pl/news/spor-o-mur/75463.html

Tak wygląda wejście do Domu Kuncewiczów od strony Domu Dziennikarza:(

Z wizytą w Czarnolesie

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (oddziały Zamek w Janowcu i Dom Kuncewiczów) uczestniczyło w Pikniku Literackim w Czarnolesie. Na muzealnym stoisku nie zabrakło literatury (także i tej, wydawanej nakładem muzealnym). Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się ostatnie publikacje: „Mały przewodnik po Kazimierzu Dolnym” (projekt MKiDN) oraz „Przewodnik po oddziałach MNKD dla najmłodszych” (wydawnictwo przygotowane w ramach POIś). Atrakcją muzealnego stoiska była również … Czarna Dama z Janowca, która w czarnoleskim parku bezskutecznie poszukiwała ukochanego rybaka (byli sami wędkarze;)). Dziękujemy za zaproszenie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i Fundacji Pamiętajmy o Ogrodach.

Zaczarowany bajek świat

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym jest partnerem projektu „Zaczarowany bajek świat”. Jest on realizowany w ramach Szkolnego Festiwalu Książek w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym. Projekt jest dofinansowany z budżetu Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

W trakcie wydarzenia odbywają się m.in. spotkania z bajkami z całego świata, warsztaty tworzenia ilustracji, a także liczne konkursy. Pracownicy oddziału Dom Kuncewiczów oraz działu edukacji muzealnej MNKD zorganizowali spacer i warsztaty pod tytułem „O tajemnicy pewnej kamienicy”. Swoje sekrety zdradzała Kamienica Celejowska. Podczas zajęć terenowych, uczniowie kazimierskiej szkoły poznali historię budynku oraz jego właścicieli. Na podstawie obserwacji bogato dekorowanej elewacji Kamienicy, poszerzyli swą wiedzę na temat historii architektury. Zajęcia praktyczne były związane z wykonywaniem maszkaronów i gargulców, będących częstymi elementami dekoracyjnymi budynków renesansowych. Choć źródłem inspiracji były maszkarony z attyki Kamienicy Celejowskiej, to… nie zabrakło autorskich interpretacji pierwowzorów:)

Wystawa gargulców to jeden z punktów finału Festiwalu Książek. Odbędzie się on 18 października w bibliotece Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym.

Wyniki jesiennego konkursu fotograficznego

Z przyjemnością informujemy o wynikach konkursu fotograficznego „Mam oko na Święto Jesieni”. Organizowało go, po raz pierwszy Muzeum nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Oddział Przyrodniczy. Naturalnym plenerem było Święto Jesieni. Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace, a zwycięzcom gratulujemy!

I miejsce –  Piotr Makowski, za wyraz artystyczny i niestandardowe podejście do tematu

II miejsce – Anna Serwinek, za pogodny portret jednego z wystawców

III miejsce – Artur Łyś, za trafne ujęcie klimatu naszej imprezy

Doceniając zaangażowanie pozostałych uczestników, jury postanowiło także uhonorować następujące osoby: Michała Deputata, Karolinę Majewską, Daniela Wnuka, Annę Gomoliszek.

(nagrodzone prace-poniżej, a zdjęcie laureata-w środku:)

Kazik rusza w świat!

Już jest! Wraz z biletem rodzinnym do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym otrzymują Państwo przepustkę do fantastycznej zabawy. To „Mały Przewodnik po Kazimierzu”. Jego bohaterowie: Kazik i jego pies, Werniks oprowadzą wszystkich zainteresowanych (zwłaszcza dzieciaki) po urokliwych (choć nie zawsze znanych) zakątkach Kazimierza Dolnego. Przewodnik to nie tylko książeczka, ale i aplikacja mobilna:). Zaprzyjaźniony z nami portal kazimierzdolny.pl rekomenduje działania tutaj:
https://www.kazimierzdolny.pl/news/zwiedzaj-kazimierz-z—-kazikiem/74914.html

Krużganki klasztoru oo. Franciszkanów, autorstwa Piotra Fąfrowicza

Debiut „Małego Przewodnika po Kazimierzu Dolnym”

Serdecznie zapraszamy do udziału w spacerze finałowym projektu „Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym” realizowanego we współpracy z Gminnym Zespołem Szkół w Kazimierzu Dolnym.

Spacer odbędzie się 28 września (sobota). Startujemy o godz. 10.00  sprzed Spichlerza Ulanowskich, a kończymy około 11.30 w bibliotece szkolnej. Podczas spaceru wybrani uczniowie wcielą się w rolę przewodników miejskich i prezentują wybrany przez siebie zabytek lub ciekawe miejsce. Wstęp wolny. Mile widziane rodziny z dziećmi:)

Na podstawie współpracy z uczniami biorącymi udział w projekcie powstała książka „Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym”, z ilustracjami znanego grafika, Piotra Fąfrowicza oraz aplikacja mobilna z grą miejską. Zaprezentujemy je po spacerze, o 11.30 w bibliotece szkolnej. Każdy uczestnik spaceru otrzyma książkowe wydanie przewodnika. Już w październiku publikacja będzie dostępna w kasach MNKD, jako dodatek do biletu rodzinnego.

Działanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Do zobaczenia!

To zaledwie fragment pięknej ilustracji naszego oddziału autorstwa Piotra Fąfrowicza

Weekend dla Seniora

Zapraszamy na Weekend dla Seniora czyli spacer szlakiem literackim po Kazimierzu Dolnym. Odbędzie się on w najbliższą sobotę, 28 września o godz. 11.00
z Gmachu Głównego MNKD (ul. Rynek 19). Bilet wstępu – 1 złoty:)
Odkrywamy Kazimierz Dolny za pomocą literatury proponując turystom spacer śladami Marii i Jerzego Kuncewiczów. Trasa szlaku prowadzi do miejsc związanych z życiem literatów, ale przede wszystkim opisanych przez M. Kuncewiczową w swoich powieściach. Do stworzenia szlaku wykorzystaliśmy m.in. cykl opowiadań Marii Kuncewiczowej „Dwa księżyce”. Fakty z życia pisarki jej znajomych uzupełniamy anegdotami i „miejskimi legendami” o Kazimierzu sprzed lat. Jeśli chcą Państwo poznać opowieści o stolarzu intelektualiście i restauratorze patriocie; dowiedzieć się, co serwowano na tarasie „Berensa” i ustalić, dlaczego autobus przywożący turystów do Kazimierza nazywał się „Anioł” – zapraszamy na spacery z Marią i Jerzym Kuncewiczami.

Nasze Muzeum na Lubelskim Festiwalu Nauki

15 września w Lublinie odbył się Piknik inauguracyjny XVI Lubelski festiwal Nauki. W tym orku współorganizatorem imprezy było Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Na plac przed Centrum Spotkania Kultur przybyli tłumnie odwiedzający. Ogromną popularnością cieszyły się m.in. wydawnictwa opracowane przez zespół pracowników merytorycznych naszego muzeum w ramach działań promocyjnych projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. To publikacja zawierająca ofertę edukacyjną muzeum oraz książeczka zwierająca karty pracy – czyli zestaw zagadek, związanych z oddziałami Muzeum Nadwiślańskiego. Przewodnikami po oddziałach są Król Kazimierz Wielki, kogut i pies – Werniks. Opowiadają ciekawostki, związane ze specyfiką naszego muzeum, a także sprawdzają wiedzę z zakresu muzealnego. Publikacja jest przeznaczona dla rodzin z dziećmi. Będzie ja można uzyskać we wszystkich oddziałach MNKD, po zakończeniu remontu. W tej chwili dystrybuujemy ją w czasie ważnych wydarzeń. W październiku będzie można ją otrzymać np. podczas Ogólnopolskiej Giełdy Projektów w Kielcach oraz Pikniku Literackiego w Czarnolesie.

Coraz bliżej finiszu…

Przedstawiamy nowe zdjęcia z przebiegu prac konserwatorskich Domu Kuncewiczów, realizowanych w ramach projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

O tym, co wynika z muzealnych spacerów

W czasie wakacji regularnie zapraszałyśmy Państwa (turystów i bywalców kazimierskich) na spacery tematyczne. Wszystkie trasy, czyli „Szlak Architektów”, „Dwóch księżyc” oraz „Filmowego planu” łączą postaci Marii i Jerzego Kuncewiczów. Chyba umiejętnie (sądząc po Państwa reakcjach) udawało nam się – poprzez ich losy i doświadczenia – opowiadać o nieoczywistych historiach, związanych z Kazimierzem Dolnym. Nasze emocje udzielały się również tym, których (mimo afrykańskich upałów, które przez całe wakacje nie odpuściły miasteczku) namówiłyśmy na wspólną wędrówkę w nie do końca znane.

Miło nam donieść, że w grupie „zainfekowanych” sympatią do Kazimierza Dolnego, Kuncewiczów (a i trochę do nas;) znalazł się redaktor naczelny Tygodnika Kępińskiego, Mirosław Łapa. Na jego przykładzie pokazujemy, że infekcja kazimierska jest zaraźliwa. Nie dosyć, że po powrocie do domu Pan Redaktor czyta polecaną przez nas książkę Mirosława Dereckiego „Mój Kazimierz”, to jeszcze… rekomenduje ją innym!

O to nam właśnie chodzi! A ostatni wakacyjny spacer tropem mieszkańców willi „Pod Wiewiórką” w piątek, 30 sierpnia o godz. 11.00. Start – w gmachu głównym naszego Muzeum (Rynek 19, wędrówka w cenie biletu wstępu do muzeum).

Redaktor Mirosław Łapa z lekturą (uwaga, ta książka wciąga:)

Dom Kuncewiczów na Festiwalu Nauki

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym jest współorganizatorem Lubelskiego Festiwalu Nauki. Już 15 września spotkamy się na placu przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (plac teatralny 1, stoisko numer 23). Udział w wydarzeniu zobowiązuje do różnorodnych działań, także w Kazimierzu Dolnym. Już można się na nie zapisywać (linki poniżej):

https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/projekt,spacer-po-kazimierzu-szlakiem-architektow,pid4174.html
https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/projekt,spacer-po-kazimierzu-szlakiem-dwoch-ksiezycow,pid4176.html
https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/projekt,oprowadzanie-kuratorskie-po-wystawie-z-archiwum-kuncewiczow,pid4175.html

Z dumą przedstawiamy nasze nowe dzieł(k)o

Król Kazimierz Wielki, pies Werniks, i kogut kazimierski pomogą w odkrywaniu ciekawostek oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Zeszyt edukacyjny „Przewodnik po Muzeum Nadwiślańskim”, w którym występują te postaci to kolejne działanie promocyjne, realizowane w ramach projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Autorem projektu graficznego tej niezwykłej publikacji jest znakomity lubelski grafik Paweł Batyra.

Zeszyt przygotowano z myślą o najmłodszych turystach, wizytujących Muzeum. Są w nim nie tylko kolorowe rysunki, ale także zadania do wykonania. Każda ze stron nawiązuje do specyfiki oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Dodatkową stronę poświęciliśmy również na prezentację historii miasteczka, a zadania i rebusy mają pomóc w poznaniu najcenniejszych skarbów muzealnych. W rozwiązaniu zadań (na przykład odczytaniu treści polecenia) mogą pomóc najmłodszym ich opiekunowie (rodzice i dziadkowie). Ostatnie strony są przeznaczone do samodzielnego wypełnienia. W zestawie jest także oryginalna pocztówka z Kazimierza Dolnego. Książeczkę, którą już we wrześniu będzie można otrzymać w Muzeum Nadwiślańskim, warto potraktować jako zaproszenie do fantastycznej zabawy.

Zeszyt edukacyjny będzie dostępny w formie drukowanej oraz elektronicznej (poszczególne karty będzie można pobrać za pośrednictwem strony www.mnkd.pl). Wszystkie karty „zadebiutują” podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się już 15 września. Będzie można je pobrać na stoisku Muzeum Nadwiślańskiego, ustawionym na placu przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Nasz nowy przewodnik. Koncepcja – zespół Muzeum nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Projekt graficzny – niezrównany Paweł Batyra.

Już jesienią u siebie…

Jak przebiegają prace konserwatorskie w willi „Pod Wiewiórką”? Oto fotoreportaż sprzed kilku dni… Trzymajcie kciuki za pozytywne i szybkie zakończenie prac:)

W grupie najlepszych w Polsce…

Dwa projekty literackie Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym znalazły się w finale Ogólnopolskiej Giełdy Projektów. To coroczne wydarzenie Narodowego Centrum Kultury, organizowane we współpracy z lokalnymi partnerami, skierowane do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury. Dotyczy najciekawszych i najbardziej inspirujących projektów kulturalnych. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest animacja + słowo. Kluczowym punktem programu jest prezentacja dwudziestu dobrych praktyk, wybranych przez niezależny zespół merytoryczny.

W grupie projektów zakwalifikowanych do sesji posterowej znalazły się „Kazik – Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym” oraz Spacer literacki po Kazimierzu Dolnym śladami Marii i Jerzego Kuncewiczów – „Szlak Dwóch Księżyców”. Obydwa działania koordynują pracownicy merytoryczni oddziału Dom Kuncewiczów MNKD.

„Kazik – Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym” to działanie angażujące uczniów z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, we współpracy z pracownikami oddziałów: Przyrodniczego i Edukacji MNKD. Dzięki wspólnej pracy zostanie opracowany ilustrowany przewodnik książkowy po Kazimierzu Dolnym oraz aplikacja mobilna. Autorem ilustracji jest znany grafik, Piotr Fąfrowicz. Z tej oferty będą mogli korzystać rodzice z dziećmi. W październiku książkę będzie można otrzymać wraz z rodzinnym biletem wstępu do muzeum. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z funduszu Promocji Kultury 2019.

„Szlak Dwóch Księżyców” to propozycja skierowana dla wszystkich turystów zainteresowanych literaturą. Pierwotnie, dzięki grantowi „Adamed dla Seniora”, mogły z niego korzystać przede wszystkim osoby starsze. Obecnie z oferty alternatywnego zwiedzania Kazimierza Dolnego trasą, którą wytycza życie i twórczość pisarki, Marii Kuncewiczowej wędrują wszyscy zainteresowani. Szlak ma swoją mapę oraz przewodnik w wersji drukowanej oraz w pliku pdf – do pobrania z muzealnej strony.

IX Ogólnopolska Giełda Projektów odbędzie się od 21 do 23 października w Kielcach. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Okładka przewodnika „Kazik – Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym” proj. graf. Piotr Fąfrowicz

Retro Piknik z Muzeum

W dniach 13-14.07 b.r w Kazimierzu Dolnym odbędzie się „Retro-Piknik z Muzeum”. Imprezę organizuje Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, w ramach działań promocyjnych projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Partnerami przedsięwzięcia są Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym. Wspiera nas również Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym.

W programie wydarzenia znajdą się koncert i zabawa w stylu lat 20.i 30 XX wieku, pokazy grup rekonstrukcyjnych, otwarta nauka tanga oraz spacery i spotkania literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Program imprezy:

13.07 (sobota)

godz. 15:00 – 17:00 Dom Kuncewiczów, ul Małachowskiego 19, Spacer szlakiem Marii i Jerzego Kuncewiczów.

Opis wydarzenia:

Spacer szlakiem Marii i Jerzego Kuncewiczów. To element nowej oferty dydaktycznej oddziału Dom Kuncewiczów. Trasa spaceru prowadzi ulicami Kazimierza Dolnego. Są na niej zarówno znane zabytki np. studnia czy Rynek. Są też miejsca rzadziej uczęszczane np ul. Krzywe Koło czy Grodarz. Uczestnicy spaceru poznają te miejsca w kontekście historycznym i tematycznym – np. jak scenę wydarzeń z życia Marii i Jerzego Kuncewiczów lub tło wydarzeń opisywanych w ich książkach. Nie brakuje cytatów z literatury, innych kontekstów artystycznych oraz tzw. miejskich legend. Czas spaceru ok 1.5 godziny.

godz.17:00 – 21:00 skwer przy bulwarze nadwiślańskim, ul. Sadowa „Retro-potańcówka” (preferowane są stroje z okresu 20.lecia międzywojennego).

Opis wydarzenia:

17.00 -19.00 otwarty kurs tanga dla wszystkich chętnych, pokazy mody z okresu 20.lecia międzywojennego z udziałem grupy „Retro Dziewczyny” z Lublina

19.00 -21.00 koncert „… jak za dawnych lat” duetu „Dwa Księżyce” i wspólne śpiewanie przedwojennych szlagierów

21:15 kino plenerowe w Restauracji Stara Łaźnia, ul. Senatorska 21, projekcja filmu „Cudzoziemka” w reż. Ryszarda Bera

14.07 (niedziela)

godz. 13:00 – 15:00 Dom Kuncewiczów, ul Małachowskiego 19, Spacer szlakiem Marii i Jerzego Kuncewiczów

Opis wydarzenia:

Spacer szlakiem Marii i Jerzego Kuncewiczów. To element nowej oferty dydaktycznej oddziału Dom Kuncewiczów. Trasa spaceru prowadzi ulicami Kazimierza Dolnego. Są na niej zarówno znane zabytki np. studnia czy Rynek. Sa też miejsca rzadziej uczęszczane np ul. Krzywe Koło czy Grodarz. Uczestnicy spaceru poznają te miejsca w kontekście historycznym i tematycznym – np. jak scenę wydarzeń z życia Marii i Jerzego Kuncewiczów lub tło wydarzeń opisywanych w ich książkach. Nie brakuje cytatów z literatury, innych kontekstów artystycznych oraz tzw. miejskich legend. Czas spaceru ok 1.5 godziny

godz. 15:00 – 16:30 – Restauracja Stara Łaźnia, ul. Senatorska 21, wykład „Kuncewiczowie nieznani”przygotowany przez Danutę Sękalską.

Opis wydarzenia:

Nową aranżację ekspozycji DK oraz materiały do zajęć edukacyjnych i działalności merytorycznej oddział DK zawdzięcza osobom, które przyjaźniły się z rodziną Kuncewiczów. W tej grupie jest m.in autorka powstającej monografii o Marii Kuncewiczowej, stypendystka MKiDN, Danuta Sękalska. Spotkania z twórcami, znajomymi rodziny Kuncewiczów to stały element merytoryczny naszego oddziału. Tematyka spotkań (popularno-naukowa) przybliża postaci Kuncewiczów zwykłym turystom i zachęca ich do pogłębienie zdobytej wiedzy poprzez lekturę tekstów źródłowych (czyli literaturę)

godz.17:00 Restauracja Stara Łaźnia, ul. Senatorska 21, „Cudzoziemka po latach” – spotkanie z aktorką, Ewą Wiśniewską.

Opis wydarzenia:

Ewa Wiśniewska to popularna aktorka filmowa i teatralna. Ma na swoim koncie liczne role, a wśród nich jest Róża – bohaterka filmu”Cudzoziemka”, na podst. książki Marii Kuncewiczowej. Po 30 latach od premiery filmu w Kazimierzu Dolnym aktorka powraca do powieści i wybiera z niej najpiękniejsze i najbardziej aktualne fragmenty. Monodramowi będzie towarzyszyć spotkanie z gwiazdą.

Maria Kuncewiczowa w radiowej „Dwójce”

15 lipca przypada 30.rocznica śmierci Marii Kuncewiczowej. Z tej okazji w Programie II Polskiego Radia zostanie wyemitowana audycja poświęcona właścicielce kazimierskiej willi „Pod Wiewiórką”.

Autorką audycji jest Dorota Gacek, a radiowy spacer po Kazimierzu Dolnym i ukochanych miejscach Marii Kuncewiczowej w miasteczku rozpoczniemy 12 lipca (piątek) o godz. 15.00, w audycji „Kwadrans bez muzyki”. Współczesnym opowieściom będą towarzyszyć archiwalne nagrania z udziałem Marii Kuncewiczowej. Słuchajcie Dwójki już w piątek:)!

Maria Kuncewiczowa w salonie kazimierskiej willi „Pod Wiewiórką”. Fotografia ze zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Wędrowna wystawa w podróży

Do końca roku w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie jest eksponowana planszowa wystawa „Z archiwum Kuncewiczów”, przygotowana z okazji 35.rocznicy śmierci Jerzego i 30. – Marii Kuncewiczowej.

W maju oglądali ją czytelnicy z filii nr 14, w szpitalu przy ul. Jaczewskiego a w czerwcu – osoby korzystające z książnicy przy ul. Lwowskiej.

Nasza wystawę obejrzało już ponad 300 osób. Wielu z nich sięgnęło po książki Marii i Jerzego Kuncewiczów.

Serdecznie dziękujemy!

Kolejna „odsłona” naszej wędrującej ekspozycji – w sierpniu w filii MBP przy ul. Hutniczej w Lublinie.

Pełny harmonogram prezentacji jest dostępny na stronie www Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie

Maria i Jerzy Kuncewiczowie w… podróży na MS Batory. Fotografia ze zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Konserwacja Domu Kuncewiczów w toku

Remont zabytkowych obiektów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przynosi ciekawe odkrycia. Po zakończeniu prac oczyszczania zewnętrznej elewacji Domu Kuncewiczów, na jednej z desek ponownie zajaśniała inskrypcja wykonana przez architekta Karola Sicińskiego projektanta tej i wielu innych willi w Kazimierzu Dolnym.

Siciński związał się z miasteczkiem zanim Polska odzyskała niepodległość. Bywał tutaj na początku XX wieku. Pierwsze poważne zlecenie zawodowe, jakie otrzymał, pochodziło od Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Organizacja zrzeszała intelektualistów, historyków sztuki i architektów. Słusznie uważali oni, że architektura jest cenną spuścizną narodową; dokumentuje historię Polski i -po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości – może być jego spoiwem. Na prośbę Towarzystwa, Karol Siciński przyjechał do Kazimierza w roku 1916, by dokonać inwentaryzacji ocalałych w miasteczku zabytków. Pracę połączył z pasją rysowania kazimierskich pejzaży i wzbogacania tego widoku o własne projekty.

Architekt przyjaźnił się z Marią i Jerzym Kuncewiczami, więc fakt, że to właśnie jemu powierzono projekt willi „Pod Wiewiórką” jest oczywisty. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ostateczny kształt dom zawdzięcza Jerzemu Kuncewiczowi. Osobiście poprawiał plany Sicińskiego, żądając, by willa była nie tylko piękna i przytulna ale także wygodna. Istniejący do dziś budynek jest kompromisem pomiędzy architektem a wymagającym klientem, jakim był Kuncewicz.

Dom przetrwał zawieruchę wojenną i zmienne koleje powojennej Polski w stanie niemal nienaruszonym. Dziś jest siedzibą oddziału literackiego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Gromadzi pamiątki związane z rodziną Marii i Jerzego Kuncewiczów.

Remont Domu Kuncewiczów odbywa się w ramach projektuRemont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie

Staraniem pracowników Domu Kuncewiczów oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, powstała wystawa poświęcona Marii i Jerzemu Kuncewiczom. Składająca się z 9 plansz, oprócz przedstawienia biografii, prezentuje również inne konteksty życia i twórczości postaci.

Od maja wystawa w 2019 roku będzie eksponowana w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Maj – Filia nr 14, ul. Jaczewskiego 8 (Szpital)

Lipiec – Filia nr 22, ul. Zbigniewa Herberta 14

Sierpień – Filia nr 3, ul. Hutnicza 20a

Wrzesień – Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka 85

Październik – Filia nr 31, ul. Nałkowskich 104

Listopad – Filia nr 23, ul. Prof. A. Gębali 6 (szpital)

Grudzień – Filia nr 24, ul. Juranda 7

Spacerujemy po Kazimierzu

W czasie oczekiwania na zakończenie remontu w Domu Kuncewiczów, ciekawych poznania Kazimierza takim, jakim widzieli go Maria i Jerzy, zapraszamy na spacery tematyczne miasteczku.

Najbliższy, spacer szlakiem „Dwóch Księżyców” odbędzie się 29 kwietnia o godz. 11, start z Gmachu Głównego MNKD (ul. Rynek 19). Podczas wędrowania, odkrywamy Kazimierz Dolny za pomocą literatury, proponując turystom spacer śladami Marii i Jerzego Kuncewiczów. Trasa szlaku prowadzi do miejsc związanych z życiem literatów, ale przede wszystkim opisanych przez M. Kuncewiczową w swoich powieściach. Jeśli chcą Państwo poznać opowieści o stolarzu intelektualiście i restauratorze patriocie; dowiedzieć się co serwowano na tarasie „Berensa” i ustalić, dlaczego autobus przywożący turystów do Kazimierza nazywał się „Anioł” – zapraszamy na spacery z Marią i Jerzym Kuncewiczami.

Wstęp – w cenie biletu na dowolną ekspozycję lub karnetu do naszego Muzeum.

Kolejna wyprawa z Marią i Jerzym Kuncewiczami po Kazimierzu Dolnym – już w sobotę, 4 maja – również o godz. 11.00.

Inny spacer przedstawi nam kazimierską architekturę przez pryzmat dwóch postaci, Jana Koszczyc Witkiewicza oraz Karola Sicińskiego, którzy wpłynęli na dzisiejszy krajobraz architektoniczny miasteczka. Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy, że współczesny wizerunek Kazimierza zawdzięcza właśnie ich pracy. Mowa nie tylko o trosce architektów o ratowanie najstarszych, zabytkowych budynków, ale także obiekty według ich projektów, znajdujące się np. w ścisłym sąsiedztwie kazimierskiego Rynku. Jak wyglądała praca Witkiewicza i Sicińskiego w Kazimierzu? Jakie trudności musieli pokonać by zrealizować swoje wizje? Jak zapamiętano ich w anegdocie?

O tym opowiemy podczas muzealnego spaceru „Szlakiem architektów”. Spacer odbędzie się 30 kwietnia o 11.00. start z Gmachu Głównego Muzeum (Rynek 19). Wstęp – w cenie biletu na dowolną ekspozycję lub karnetu do naszego Muzeum.

Trwają prace nad przewodnikiem dla rodzin z małymi dziećmi

Aby zainteresować miasteczkiem młodych turystów i ich rodziców, pokazać wyjątkowość tego miejsca, postanowiliśmy przygotować przewodnik oraz aplikację z grą miejską, skrojone na miarę tej grupy. Do współpracy zaprosiliśmy młodych kazimierzaków, uczniów klas V i VI Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. Wspólnie wybieramy najciekawsze miejsca, poznajemy ich historię przygotowując trasę spaceru turystycznego po miasteczku. Na jego podstawie powstanie przewodnik książkowy, zilustrowany przez Piotra Fąfrowicza oraz aplikacja z grą miejską, opracowana przez grupę Edukacja 3.0.

Za nami już kilka spotkań z pracownikami muzeum oraz szkolenie z emisji głosu i wystąpień publicznych. Wkrótce wyruszymy do Krakowa, aby poznać pracę tamtejszych uczniów pełniących rolę przewodników na wybranych wystawach Muzeum Narodowego.

Efekty naszej pracy będzie można poznać we wrześniu, kiedy uczniowie podczas spaceru wcielą się w rolę przewodników miejskich. Od tego czasu dostępna będzie także darmowa aplikacja oraz przewodniki książkowe, dodawane do biletu rodzinnego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Działania są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Edukacja kulturalna 2019.

Odliczamy dni do końca remontu

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym realizuje projekt „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” w ramach działania 8.1 osi priorytetowej VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nr Projektu: POIS.08.01.00-00-1079/16. Umowa o dofinansowanie: nr POIS.08.01.00-00-1079/16-00.

Wśród 5 zabytkowych obiektów, w których prowadzone są prace konserwatorskie i remontowe jest także Dom Kuncewiczów. Zajrzeliśmy na plac budowy. Nasz oddział ma już nowy gont, odnowione fundamenty i murki z opoki. Trwa czyszczenie elewacji (usuwanie szkodliwego ksylamitu). Dzięki tej „operacji” fasada Domu wygląda jak nowa.

Weiss, Axentowicz, Wyczółkowski…

„Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki” – tak zatytułowana jest wystawa w Gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Zgromadzone na niej prace to efekt kolekcji prywatnej, budowanej mozolnie przez lata. Fakt inwestowania w sztukę nie jest niezwykły, interesujące jest jednak to, że właściciele artystycznych skarbów chcą się nimi dzielić z innymi odbiorcami. Kolekcje prywatne mają także wyższość emocjonalną nad zwykłymi zbiorami muzealnymi. Z każdym z eksponowanych przedmiotów: obrazem, grafiką czy też tkaniną wiążą się osobiste wspomnienia i opowieści.

Właściciel zbioru eksponowanego w Kazimierzu Dolnym zastrzegł sobie anonimowość. Szkoda, bo „kazimierskie wróble ćwierkają”, że o swojej kolekcji potrafi opowiadać, jak nikt na świecie.

Zachęcamy do oglądania – skoro wystawa, otwarta 30.03.2019 r. to subiektywny wybór doskonałych prac, my także dokonaliśmy na niej osobistego wyboru.

Dni Jerzego Kuncewicza

Marzec w oddziale Dom Kuncewiczów MNKD to miesiąc poświęcony pamięci Jerzego Kuncewicza. W tym roku przypada 35. rocznica śmierci tego filozofa, działacza politycznego i literata.

Pamięć o Jerzym Kuncewiczu (pomysłodawcy stworzenia w kazimierskim domu muzeum dedykowanego jego rodzinie) promowaliśmy w różny sposób.

Jerzy Kuncewicz doczekał się swojej ścieżki. To spacer po Kazimierzu Dolnym, na którego trasie znajdują się miejsca uczęszczane przez Kuncewicza. Mapę obecności jej patrona stworzyliśmy na podstawie tekstów i wspomnień o Jerzym Kuncewiczu. Ich autorami byli bliscy, przyjaciele i znajomi pana Jerzego. Trasa ścieżki wiedzie od Domu Kuncewiczów po miejscowy cmentarz. W opowieści nie brakuje faktów, ale także anegdot i „miejskich legend”, ożywionych opowieściami Kazimierzaków.

19 marca w XIX Liceum Ogólnokształcącym im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie odbyła się okolicznościowa akademia dedykowana Jerzemu Kuncewiczowi. Część artystyczną przygotowała młodzież, zaś opowieść o Jerzym Kuncewiczu zaprezentował historyk, prof. Jan Lewandowski. ( tekst rozmowy z prof. Lewandowskim znajdą Państwo na www.narynkuusiascwkazimierzu.pl)

W czasie uroczystości Danuta Olesiuk, pełniąca obowiązki Dyrektora MNKD, przekazała szkole tablice poświęcone Kuncewiczom. Archiwalia wykorzystane do ich przygotowania to m.in. dar XIX LO (fotografie i dedykacje w książkach autorstwa Kuncewiczów z prywatnej biblioteki ich syna, Witolda).

Lubelski sarmata… prof.Jan Lewandowski o Jerzym Kuncewiczu

Z lubelskim historykiem, prof. Janem Lewandowskim spotkaliśmy się podczas akademii z okazji uroczystości 35. rocznicy śmierci Jerzego Kuncewicza. Rozmowa odbyła się w gościnnych progach XIX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie im. Marii i Jerzego Kuncewiczów.

Co wiemy o czasach, kiedy Jerzy Kuncewicz był nastolatkiem?

Wiemy to, co sam o sobie pisał. Chciałbym zacząć od tego, że macie naprawdę niebanalnego patrona. Bo to postać, o której można powiedzieć bardzo wiele dobrego – miał bowiem ciekawą biografię, niesłychanie bogatą. Jak się patrzy na jego młodość to zastanawiamy się nad tym, kiedy miał czas to wszystko zrobić. Ale jednocześnie mamy do czynienia z postacią, która nie była powszechnie lubiana czy też dobrze oceniana. Mówiło się o nim „sarmata”, ze wszystkimi wadami i zaletami.

Urodził się w roku 1893 roku w Jakubówce koło Lublina. Dziś trudno znaleźć tę miejscowość. Przypuszczam, że był to jeden z folwarków w granicach Lublina, który został wchłonięty w granice miasta i tak jak wiele części miasta zatracił swoją pierwotną nazwę. (przyp. aut. Podczas spotkania udało nam się ustalić, że Jakubówka znajdowała się w Zemborzycach. Majątek leżał w części obecnego cmentarza parafialnego i ciągnął się w stronę Konopnicy.) Niestety nie mamy metryki Jerzego Kuncewicza. To nie jedyna luka w jego biografii. Jerzy Kuncewicz jest uczniem Szkoły Handlowej w Lublinie i jako kilkunastoletni chłopak zaczyna niesłychanie aktywną działalność polityczną (w organizacji PET – Przyszłość, początkowo związaną z Ligą Narodową, potem zdecydowanie przechodzącą na stronę niepodległościową). Ta działalność była na tyle aktywna, że Kuncewicz uczestniczył w ogólnopolskich spotkaniach delegatów tej organizacji, ale też że zainteresowała się nim carska żandarmeria. W rezultacie skończyło się na zatrzymaniu. Mimo tych perturbacji, Kuncewiczowi udało się zdać maturę. Wprawdzie szkoła była prywatna, ale na Zachodzie respektowano te prywatne matury z Królestwa Polskiego czy generalnie z zaboru rosyjskiego, a Kuncewicz musiał uciekać przed dalszymi represjami właśnie za granicę. Trafił do Belgii, do Louvain (Liège), gdzie studiowało wielu Polaków, w tym m.in. późniejsza lublinianka, Maria Dąbrowska. Tam jego zaangażowanie polityczne dotyczyło ruchu paramilitarnego czyli ruchu strzeleckiego. Najprościej mówiąc: studenci odbywali ćwiczenia wojskowe i przygotowywali się do służby wojskowej dla przyszłej Rzeczypospolitej. Kuncewicz studiował również nauki przyrodnicze. W Belgii zastała go wojna. Niemcy zaatakowali Belgię, a Kuncewicz wraz z kolegami zaangażował się po stronie belgijskiej. Nie było to zaangażowanie zbrojne, ale chłopcy pomagali kopać okopy i pracowali w służbach pomocniczych. Kiedy Niemcy zajęli Belgię, Kuncewicz starał się, by trafić do Legionów Polskich. Te starania skończyły się aresztowaniem i internowaniem. Opisy dotyczące tamtego czasu, jakie zamieścił w „Wsypach pamięci” są bardzo dramatyczne. Kuncewicz myślał nawet, że zostanie rozstrzelany jako tzw. partyzant, a ci nie podlegali żadnemu sądowi i ochronie międzynarodowej. Byli traktowani jak bandyci. Dzięki staraniu rodziny podjętym w Lublinie, w Generalnym Gubernatorstwie 13 kwietnia 1916 roku „ciupasem” czyli pod strażą uzbrojonych żołnierzy Kuncewicz został przewieziony do Lublina. Wprawdzie znał to środowisko, ale przybył do zupełnie innego miasta. To nie było zapyziałe miasto gubernialne, ale niesłychanie żywy ośrodek polityczny przede wszystkim ruchu niepodległościowego, w którym skupiały się Polska Partia Socjalistyczna, Stronnictwo Ludowe, ale też Polska Organizacja Wojskowa, organizacje paramilitarne typu „Piechur”, różnego rodzaju organizacje młodzieżowe. Kuncewicz – żeby z czegoś żyć bo zaangażowanie w ruchu niepodległościowym środków do życia nie zapewniało – podejmuje pracę nauczycielską w szkołach. Jak na tamte czasy – gdy brakowało kadry nauczycielskiej – po studiach w Belgii miał on do tego pełne kwalifikacje, do przedmiotów przyrodniczych m.in. chemii w trzech szkołach: nowopowstałej szkole Zamoyskiego, Szkole Rzemieślniczej i Szkole Żeńskiej Handlowej Kunickiego. Tutaj pozwolę sobie zacytować jego doświadczenia nauczycielskie ze szkoły Zamoyskiego (przyp. „Wyspy pamięci”):

Kiedy wszedłem do klasy ósmej na pierwszy wykład chemii w klasie siedziało około 12-u słuchaczy. Podszedłem do katedry i powiedziałem „Witam panów”. Odpowiedziały mi grymasy nieprzyjaznych twarzy i tupanie. Spokojnym głosem stwierdziłem „Przepraszam, myliłem się. Widzę, że mam do czynienia ze stadem niedojrzałych stworzeń”. Ryk, potężne tupanie. Na przedniej ławce siedział wódz klasy, starszy ode mnie, tyczkowaty, nogi wywalone prawie na katedrę, rozporek spodni szeroko rozpięty. „Zapnij się”. Pogardliwie odwrócił głowę. Zerwałem się z katedry. Chwyciłem za kark , szarpnąłem. Wyleciał z ławki. Pchnąłem drzwi, wypchnąłem go na korytarz i zamknąłem. Wróciłem na katedrę . Ryk, tupanie – nagle cisza. Bez emocji mówię „Chciałem was traktować jako kolegów w nauce. Będzie tak, jak zdecydujecie. Nauka i matura lub pożegnacie się z maturą. Cisza. Prowadziłem spokojnie wykład. Delikwent do końca godziny pozostał za drzwiami. Po lekcji poprosiłem go do pokoju nauczycielskiego. Długa osobista i polityczna rozmowa, bo uczeń okazał się czynnym członkiem POW. Całość wydarzeń szkolnych zakończyła się przyjaźnią z nim i całą klasą, która zasłużyła na uczciwe stopnie i maturę.

Mówimy o zaangażowaniu politycznym Kuncewicza. Jaki wpływ miał na nią dom rodzinny?

Przede wszystkim matka była czynną działaczką niepodległościową. Jak się przegląda prasę z roku 1915 – nie tylko niepodległościową – to widzimy ją na odczytach w Piaskach i Urzędowie. A proszę pamiętać, że to ona utrzymywała całą rodzinę (Jerzy ma liczne rodzeństwo). Brat Jerzego był legionistą – ułanem Beliny Prażmowskiego. Jerzy legionistą nie został, ponieważ poza legionistami byli potrzebni ludzie do pracy politycznej na zapleczu. Te indywidua, o których Kuncewicz pisze w czasie swojej kariery jako nauczyciela to byli ludzie którzy przerwali naukę w szkołach rosyjskich i chcieli ją dokończyć, albo też żołnierze (także legionowi) którzy z różnych powodów z frontu zostali odesłani do pracy politycznej. To grono było niesłychanie zróżnicowane, z różnymi doświadczeniami wojennymi przecież także. Wojna wyzwala w ludziach cechy najlepsze ale też i cechy najgorsze. Ludzie z doświadczeniami wojennymi na ogół do aniołków nie należą.

Wszystkich łączyła idea niepodległościowa. Ale Kuncewicz związał się z ruchem ludowym. Dlaczego taki wybór?

Dlatego, że w Polskim życiu politycznym z lat przedwojennych dominowały dwa nurty: nurt narodowy i ruch socjalistyczny. Pierwsze partie ludowe to Narodowy Związek Polski, który był związany z obozem narodowym i Związek Chłopski, który później przeobraził się w Polski Związek Partii Socjalistycznej. Ideą Kuncewicza było to, aby stworzyć ruch chłopski, ludowy niezależny i od gruntu narodowego i od socjalistycznego.

To także czas debiutu literackiego Kuncewicza.

Jego debiut literacki pod pseudonimem miał miejsce jeszcze w czasach licealnych. W czasie I wojny światowej Kuncewicz opublikował co najmniej kilkadziesiąt tekstów i jeszcze redagował numery „Sprawy polskiej”, która była na bardzo wysokim poziomie literackim. Uważam, je za jedno z najlepszych czasopism jakie ukazywały się wtedy w Lublinie, bo było ono przeznaczone dla środowiska inteligencji. Kuncewicz pisał m.in. w „Sprawie polskiej” w Dzienniku Lubelskim . Były to różne teksty – od publicystycznych, po teksty literackie – opowiadania i nowele, a także poezje. Mówię o tym trochę z przerażeniem, ponieważ był taki zwyczaj w prasie lubelskiej w czasie I wojny światowej – a ja przypomnę, że w tym okresie w Lublinie ukazywało się ok. 50 czasopism – i tam wiele poezji publikowano lepszej i gorszej. Są także poezje J. Kuncewicza, ale …

Boję się zapytać, w której są grupie…

Na szczęście nie jestem literaturoznawcą więc za bardzo wybrzydzać nie muszę, ale gdybym nie musiał tego czytać, to po paru wersach bym tego już nie czytał.

Jest w tekstach Kuncewicza ogień czyli mocne zaangażowanie polityczne. Także czasem zapalczywość.

Tak, ale tu trzeba powiedzieć, że jeśli patrzymy na życie polityczne z perspektywy emocji to jest wyraźna różnica pomiędzy polityką, która stara się oddziaływać w sposób racjonalny podchodząc bardzo surowo i obiektywnie np. do oceny powstań narodowych i polityką odwołującą się do emocji. Kapitalny przykład przywódców tych obozów: Dmowski pisze w sposób zimny, bez emocji. I mamy pisarstwo Piłsudskiego, który pisze „po duszam” odwołując się do honoru, tradycji, emocji. To jest w publicystyce i retoryce obozu narodowego. Tak pisze nie tylko Kuncewicz, ale też Franciszek Żurek, chłop samouk i działacz niepodległościowy z powiatu krasnostawskiego.

To skoro są emocje to dlaczego Kuncewicz i Piłsudski się nie dogadali?

Na przełomie 1918/19 roku w czasie Konferencji Wersalskiej to się jednak dogadali. A że się później nie dogadywali… Proszę pamiętać, że walka o władzę w państwie polskim toczyła się w sposób bardzo ostry, bezwzględny. Nie wszystkie chwyty w tej walce były czyste.

Czy nieprzejednana postawa Kuncewicza uległa zmianie z czasem?

Przychodzi mi na myśl fraszka Boya, że „gdy się człowiek robi starszy wszystko na nim parszywieje” . Może nie aż tak, ale doświadczenia życiowe, temperament, wreszcie obszar działalności – zwłaszcza na emigracji Kuncewicz nie ma do czynienia z młodzieżą: szkolną, chłopską, legionową. Wiek, otoczenie, pewne doświadczenie życiowe no i obszar działalności – koncentracja na twórczości z obszaru myśli politycznej z podbudową filozoficzną powodują, że to jest już zupełnie inna retoryka.

Czy polityk może być dobrym mężem i ojcem?

– Może i nie. To znaczy jak spojrzymy na polityków to są i tacy i tacy. Znakomitym ojcem był Piłsudski. Tłumaczy się to tym, że był późnym ojcem – jego córka urodziła się, gdy miał już 50 lat. Dmowski do końca życia był kawalerem… Trudno o uogólnienia, aczkolwiek polityka czy takie zaangażowanie do końca w życie polityczne Jerzego Kuncewicza spowodowało, że więź jego syna z matką była zdecydowanie silniejsza niż więź z ojcem, który był nieobecny w jego wychowaniu.

Witold Kuncewicz mówi o swoim ojcu „wielki nieobecny”. Żona wspomina go jako „Działacza” . Jak oceniać ten związek?

Był oparty na wyrozumiałości jednej i drugiej strony. Przy czym ten związek trwał od początku lat 20. aż do śmierci Jerzego (60 lat) więc tu się też te emocje, fascynacje zmieniają. Te bardzo różne, wręcz kontrastowe osobowości przy tolerancji i wyrozumiałości spowodowały, że ten związek przetrwał.

Znał Pan osobiście Jerzego Kuncewicza?

Znam go z badań naukowych. Ale im się więcej wie, tym więcej jest obszarów, które chciałby się poznać.

Wystawa ilustracji do książek w kazimierskiej bibliotece szkolnej

Popieramy każdą czytelniczą inicjatywę. 15 marca w bibliotece Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym została otwarta wystawa dawnych ilustracji dziecięcych „Narysuję Ci bajkę”. Ekspozycję – ze zbiorów własnych, kolekcji prywatnych oraz archiwów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – przygotowało Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Nadwiślańskiego, władze szkoły ale przede wszystkim jej uczniowie.

Ekspozycja i rola jaką pełni – promocji czytelnictwa i książek w wersji tradycyjnej – ma zachęcać do wspólnej lektury. Prace znanych i mniej popularnych ilustratorów książek dla dzieci z przełomu XIX i XX w. uzupełniła wystawa prac rysunkowych najmłodszych czytelników.

Wystawa w szkolnej bibliotece w Kazimierzu Dolnym będzie czynna do połowy czerwca.

Fotorelacja ze spaceru „Z Panem Jerzym pod rękę” w dn.14.03.2019 r. (fot.K.Oleksiewicz, MNKD)

Pod poniższym linkiem znajdą Państwo audycję poświęconą naszemu spacerowi (autor Ł.Grabczak, Radio Lublin – dziękujemy:)

https://radio.lublin.pl/news/to-nie-tylko-maz-swojej-zony-kazimierz-dolny-przypomina-jerzego-kuncewicza

35. rocznica  śmierci Jerzego Kuncewicza

Dnia 14 marca 2019 r. mija 35.rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza. Wśród licznych artykułów, dotyczących obecności Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu niełatwo znaleźć fakty charakteryzujące naprawdę tę parę. Autorzy tych tekstów, nierzadko osoby znające osobiście oboje intelektualistów ograniczają się do komunałów: pani Maria-elegancka i stonowana, prawdziwa dama, pracująca w skupieniu nad swoimi książkami. Pan Jerzy – gruby, głośny, jowialny, gościnny i serdeczny. Małżeństwo czubiące się, dyskutujące, a jednak złączone mocnym uczuciem szacunku i przyjaźni. O Jerzym, przedwojennym polityku, filozofie ale także pisarzu po wojnie mówi się dziś opiekun domowego ogniska, strażnik i menadżer sławnej żony. Chcemy to zmienić – albo może lepiej – wypełnić lukę niepamięci. Posłużą temu działania, jakie zaplanował oddział Dom Kuncewiczów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wstęp na nie jest wolny – serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich chętnych.

14 marca o godzinie 11.00 wyruszymy sprzed furtki Domu Kuncewiczów (ul. Małachowskiego 19) na spacer „Z panem Jerzym pod rękę”. Odwiedzimy jego ukochane miejsca, opisane przez niego i jego przyjaciół. Wędrówkę zakończymy na kazimierskim cmentarzu. Spacer powtórzymy w sobotę, 16 marca – także o 11.00.

19 marca o godz. 11.00 zapraszamy do XIX  Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie im. Marii i Jerzego Kuncewiczów (ul. Rzeckiego 10)  na spotkanie poświęcone pamięci Jerzego Kuncewicza. Wśród zaproszonych gości znajdzie się m.in. prof. Jan Lewandowski historyk i znawca losów Jerzego Kuncewicza. Opowie o nieznanych faktach z życia tej wyjątkowej postaci. Wstęp na to spotkanie jest także wolny – zapraszamy!

Zachętą do udziału w naszym wydarzeniu niechaj będzie fragment z przewodnika „Z panem Jerzym pod rękę”, dotyczący dnia jego pogrzebu i kazimierskiej fary:

Śmierć Jerzego Kuncewicza tak komentowała ówczesna prasa „Wczoraj w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, z którym od lat związana jest rodzina znanej pisarki, Marii Kuncewiczowej, odbył się pogrzeb jej małżonka Jerzego Kuncewicza. W nekrologach przywoływane są fragmenty życiorysu m.in. służbę w pułku szwoleżerów w czasie wojny polsko-bolszewickiej; pracę w Radzie Narodowej na emigracji, datę debiutu prozatorskiego w roku 1911. W notach pośmiertnych Jerzy występuje głównie jako… mąż swojej żony. Niewątpliwym wyłomem jest nota Lubelskiej Spółdzielni Wydawniczej zamieszczona w „Zielonym Sztandarze”. „14 marca 1984 roku w Lublinie, w wieku 91 lat zmarł Autor i Przyjaciel Jerzy Kuncewicz, długoletni działacz ruchu ludowego, myśliciel pisarz. Zmarły od wczesnej młodości rozwijał ożywioną działalność niepodległościową i społeczno-polityczną początkowo w PSL Wyzwolenie, a następnie w PSL Piast, odegrał w dwudziestoleciu międzywojennym wybitną rolę w dziele zjednoczenia stronnictw i formowania opozycji antysanacyjnej. Żarliwy humanista, oddany pisarskiemu powołaniu. Odszedł działacz stale poszukujący godnego życia dla ludzi. Cześć jego pamięci .” Krótką notę o swoim mężu napisała i opublikowała w „Życiu Warszawy” jego żona, Maria Kuncewiczowa. Czytamy w niej „Wierny swej ziemi i swoim ideałom odszedł po długim, pracowitym życiu, zostawiając żal, że zabraknie nam postaci tak nieprzeciętnej i dynamicznej.”

Jedno z ostatnich zdjęć pana Jerzego. Fotografię wykonano w jego gabinecie, w kazimierskim domu.

W „Listach do Jerzego”, uważanej słusznie za najpiękniejsze wyznanie miłości do męża Maria Kuncewiczowa pisała tak „Twego pogrzebu nie pamiętam. Pamiętam trumnę w kościele, ustawioną wysoko, i maniacką myśl, że moje kwiaty spadną z wieka. Później stałam gdzieś na powietrzu, a naokoło dużo ludzi. Ruszałam wargami, pewnie za coś komuś dziękowałam. Może Bogu za piękną pogodę. Gdzie i kiedy znikła trumna?